24.8.2018 16:00 | Macho

Dospievajúci muži by sa mali vyhýbať alkoholu. Riskujú ...

Zdroj: iStockphoto
Čím mladší človek je, tým viac mu alkohol škodí. A je veľmi rozumné nezačínať s jeho konzumáciou pred 21. rokom života. Hlavne u mužov môže mať totiž pitie od puberty vážne následky.

Onkológovia zo Severnej Karolíny zistili, že muži, ktorí začnú konzumovať alkohol medzi 15. až 19. narodeninami, ochorejú trikrát častejšie agresívnou formou rakoviny prostaty. Tá je pritom horšie liečiteľná a častejšie končí smrťou. Vedci z Karolíny pritom tvrdia, že dospievajúci muži, ktorí začnú pravidelne piť a konzumujú sedem alkoholických nápojov týždenne – čo je množstvo považované ako bezpečné pre dospelého jedinca – ochorejú agresívnou rakovinou prostaty trikrát častejšie.

„Prostata je orgán, ktorý v puberte veľmi rýchlo rastie, takže je pravdepodobne viac náchylný ku rakovinotvorným látkam počas adolescentného obdobia,“ tvrdí doktorka Emma Allottová z University of North Carolina. Nadmerná konzumácia alkoholu však predstavuje riziko rozvoja agresívnej formy prostaty aj vo vyššom veku. Muži, ktorí aj v dospelosti pijú viac ako je lekármi odporučené týždenne množstvo, ochorejú rovnakým typom rakoviny rovnako trikrát častejšie. Pritom v minulosti vedci nepreukázali medzi konzumáciou alkoholu a všeobecným rizikom ochorenia akýmkoľvek typom rakoviny prostaty žiadny výrazný vzťah. „Naše výsledky môžu vysvetliť, prečo predchádzajúce dôkazy o vzťahu medzi konzumáciou alkoholu a rakovinou prostaty boli svojim spôsobom zmiešané,“ dodáva Allottová.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie