23.8.2018 10:05 | Macho

Čo všetko pôsobí na predčasné starnutie nášho mozgu?

Radšej knihu!
Radšej knihu!
Zdroj: iStockphoto
Marihuana je v posledných rokoch vnímaná ako bezpečná relaxačná droga s mnohými liečivými účinkami. Liečiť skutočne môže, minimálne pri niektorých neurologických problémoch, ale mozgu pravidelné a časté užívanie škodí.

Podľa vedcov z New Yorku totiž znižuje prietok krvi mozgom, takže fajčiar marihuany má o 2,8 roku starší mozog ako jeho vrstovník, ktorý drogu neužíva. Starnutie mozgu tiež urýchľuje konzumácia alkoholu, a to o viac ako o sedem mesiacov. Ďalej potom rôzne neurologické a psychologické problémy, schizofrenici majú mozog o štyri roky starší, ľudia s bipolárnou poruchou o 1,6 roka. „Objav negatívneho pôsobenia nadužívania konope na mozog je dôležitý hlavne preto, že naša kultúra začína vnímať marihuanu ako neškodnú látku. Táto štúdia by nás mala zastaviť v tomto uvažovaní,“ tvrdí doktor Daniel Amen z newyorskej kliniky Amen Clinics.

Jeho tím meral prietok krvi mozgom u rôznych osôb, vo vzťahu k ich psychologickým či neurologickým ochoreniam či užívaniu alkoholu a drog. Prietok krvi merali v rôznych častiach mozgu ako hlavný znak starnutia tohto orgánu. Zaujímavým objavom štúdie (a prekvapujúcim pre vedcov) bolo to, že medzi depresiou a rýchlejším starnutím mozgu neexistuje žiadny vzťah. Inými slovami ľuďom s depresiou mozog nestarne rýchlejšie. „Lepšia liečba ochorení či prevencia užívania určitých látok môže spomaliť alebo dokonca zastaviť proces starnutia mozgu,“ verí doktor Amen.

Čítajte ďalej
VIDEO