17.8.2018 06:00 | Zaujímavosti

Nápoj šamanov navodí stav podobný klinickej smrti

Amazonský šaman Horacio.
Amazonský šaman Horacio.
Zdroj: reprofoto YouTube
Jeden z najsilnejších halucinogénov dimethyltryptamín (DMT) sa vyskytuje v nápoji amazonských šamanov - ayahuasca. Pripravuje sa z jednej liany (smrti) a niekoľkých ďalších rastlín a navodzuje extrémne silné mimotelové zážitky.

Paradoxne naše telo si malé množstvo DMT tvorí samo, takže táto droga nie je pre mozog úplne cudzia. Ale vyššie dávky v ňom navodzujú stav, ktorý sa podobá klinickej smrti. Mozog si teda myslí, že umiera. To vysvetľuje mimotelové zážitky popisované osobami, ktoré prekonali klinickú smrť. Hoci je DMT v mnohých krajinách zakázaný, v prírodnej forme je často dostupný a používaný pri šamanských rituáloch. Využívajú ho aj ľudia túžiaci  po silných psychodelických zážitkoch, ktorí holdujú aj podobne pôsobiacim LSD a lysohlávkam.

Po užití DMT sa dostavujú veľmi silné zážitky opustenia vlastného tela, návštevy iných svetov a komunikácie s bytosťami iných dimenzii, niekedy aj silný vnútorný mier. Lenže často dochádza aj k roztriešteniu ega a vážnym psychickým problémom. Neurológovia z Londýnskej univerzity zistili, že DMT v mozgu vyvoláva stav, ktorý sa podobá klinickej smrti.  „DMT je významný nástroj, ktorý nám môže pomôcť študovať a lepšie chápať psychológiu a biológiu umierania,“ verí profesor David Nutt z Londýnskej univerzity.

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie