16.8.2018 16:00 | Sex

Prečo ženy často trpia bolesťami hlavy a nemajú chuť na sex?

No tak mám zasa migrénu. Čo mám robiť? Ešte vydrž.
No tak mám zasa migrénu. Čo mám robiť? Ešte vydrž.
Zdroj: iStockphoto
Španielski vedci odhalili príčinu toho, prečo majú ženy trikrát častejšie migrénu ako muži. A zároveň prečo tieto ženy nemajú chuť na sex. To je stav, ktorý by sa mal k radosti oboch pohlaví čím skôr riešiť.

Môžu za to pohlavné hormóny. Zatiaľ čo testosterón posilňujúci libido pred rozvojom migrény chráni, estrogén riziko naopak zvyšuje a prolaktín intenzitu bolesti zväčšuje. Estrogén pritom zvyšuje citlivosť určitých nervov. Vedci z univerzity Miguela Hernándeza v Elche zistili, že estrogén zvyšuje citlivosť trojklanného nervu a jeho náchylnosť k rozvoju migrény. Keď sa k tomu pripojí ženský pohlavný hormón prolaktín, intenzita migrény sa ešte zvýši. Naopak testosterón, ktorý sa u žien nachádza iba v malom množstve, pred migrénou chráni. Ale čím vyššiu má žena hladinu testosterónu, tým silnejšie má libido ...  teda inými slovami chuť na sex.

Je teda možné, že ženy, ktoré sa častejšie vyhovárajú na bolesť hlavy, aby nemuseli súložiť, majú málo testosterónu, slabšie libido a skutočne častejšie trpia migrénami. „Mohli sme sledovať výrazný rozdiel v našom experimentálnom modely migrény medzi mužmi a ženami. Veríme, že ovplyvňovanie systému trojklanného nervu pohlavnými hormónmi zohráva  významnú úlohu v rozvoji migrény,“ tvrdí profesor Antonio Ferrer-Montiel.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie