15.8.2018 10:10 | Macho

Elektronické cigarety sú ešte väčší humus ako si myslíte

Zdroj: iStockphoto
Niektoré obchody s elektronickými cigaretami podporujú svoje výrobky sloganom: „Prejdite na elektronické cigarety, zachráňte si pľúca.“ Lenže podľa vedcov z Birminghamu je to propagácia nepravdivá.

Pravidelné inhalovanie týchto cigariet totiž poškodzuje pľúca a imunitu. Inhalácia aerosólu z elektronickej cigarety urýchľuje smrť pľúcnych buniek päťdesiatkrát! Navyše poškodzuje imunitné bunky v pľúcach, ktoré nie sú schopné likvidovať škodlivé baktérie. Poškodenie pľúc užívateľov elektronických cigariet je podobné ako u fajčiarov klasických cigariet a môže viesť k rozvoju chronickej obštrukčnej pľúcnej choroby – bronchitíde, astme a emfyzému (rozdutiu pľúc).

„Pokiaľ inhalujete elektronickú cigaretu dvadsať až tridsať rokov a môžete ochorieť chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou, tak je to niečo, čo musí každý vedieť. Veľký počet spoločností vyrábajúcich elektronické cigarety je skupovaný tabakovými firmami, pričom sa elektronické cigarety propagujú ako bezpečné. Nemyslíme si, že sú e-cigarety nebezpečnejšie ako tie klasické, ale myslíme si, že rozhodne nie sú tak bezpečné, ako sa o nich hovorí,“ tvrdí profesor David Thickett z Birminghamskej univerzity.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie