14.8.2018 10:00 | Technika

Vypli ste si sledovanie polohy na mobile? Asi zbytočne, lebo Google ...

Zdroj: iStockphoto
Spoločnosť Google ukladá údaje o polohe mobilných telefónov využívajúcich jej aplikácie aj v prípadoch, kedy sa tomu užívatelia zmenou nastavení snažia predísť. Taký je záver vyšetrovania agentúry AP, ktorá si svoje zistenia nechala overiť vedcami z Princetonskej univerzity.

Google podľa AP v informáciach o nastavení týkajúceho sa sledovania polohy klame. Nevyžiadané ukladanie histórie pohybu sa môže vzťahovať na dve miliardy užívateľov telefónov s operačným systémom Android a tiež státisícov majiteľov iPhonov s aplikáciami Googlu. Nové zistenia sa týkajú položky "História polohy Google" v nastaveniach o polohe. Tá sa dá jednoducho vypnúť  a Google tvrdí, že tento krok spoločnosti zabráni v tom, aby si jej systémy pamätali pohyb užívateľov. "Históriu polohy môžete kedykoľvek vypnúť. Keď je História pohybu vypnutá, miesta, ktoré navštívite, už nie sú  ukladané," uvádza Google. "Toto nie je pravda. Aj s pozastavenou históriou pohybu niektoré  aplikácie Googlu automaticky ukladajú údaje o polohe s časovým údajom," napísala AP. Magazín Wired vysvetľuje, že vypnutie Histórie v skutočnosti iba zabráni Googlu vytvárať pre užívateľa vizualizáciu jeho pohybu v "časovej osi".

Ako príklad automatického ukladania uvádza AP aplikáciu Google Maps, ktorá údajne polohu užívateľa zdokumentuje už pri jej samotnom otvorení. "Automatické denné správy o počasí na telefónoch s Androidom zisťujú rámcovo, kde práve ste. A pri vyhľadávaní niektorých  fráz, ktoré nemajú nič spoločné s polohou, ako napríklad „čokoládové sušienky“ alebo „vedecké súpravy pre deti“ je vaša poloha určená presne na štvorcovú stopu a uložená vo vašom účte," uvádza AP.

Skoncovať s ukladaním spomínaných polohových známok sa dá, avšak cez celkom inú  položku nastavenia, ktorá na prvý pohľad so sledovaním polohy nesúvisí a je automaticky zapnutá. "Nájsť toto nastavenie nie je jednoduché. Ani trochu," napísal Wired, ktorý vydal návod, ako "naozaj" ukladanie histórie polohy vypnúť. AP uviedla, že už vytvorené súbory so súradnicami je možné odstrániť ručne, ale je to náročný proces. Na nezrovnalosti v praktikách Googlu upozornila AP vedkyňa Kalifornskej univerzity v Berkeley K. Shankari, ktorá o utajenom sledovaní napísala v máji 2018 na svojom blogu. Problém si všimla po tom, čo ju telefón vyzval, aby ohodnotila nákup v určitom obchode, hoci mala ukladanie polohy vypnuté. "Sledovanie ľudí bez ich súhlasu a bez vytvorenia adekvátnych nástrojov je zlé a naháňa strach," napísala na svoj blog. Podľa Wired by ale okrem naháňania strachu mohol odhalený postup tiež porušovať pravidlá americkej Federálnej komisie pre obchod (FTC) ohľadom klamných praktik týkajúcich sa súkromia. "Pokiaľ Google svojim užívateľom tvrdí, že môžu vypnúť alebo pozastaviť sledovanie polohy, ale naďalej ich polohu sleduje, tak mi to príde ako učebnicový príklad klamania," povedal pracovník výskumného centra Electronic Privacy Information Center Alan Butler.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie