13.8.2018 17:30 | Military

Fateh Mobín: Irán sa pochválil novou raketou

Zdroj: repro foto Youtube
Iránsky minister obrany Amír Hátamí predstavil 13.8.2018 novú balistickú raketu krátkeho doletu Fateh Mobín. Armádny zástupca uviedol, že Irán je pripravený túto zbraň poskytnúť spriateleným a bratských krajinám.

Iránsky raketový program je predmetom obáv medzi signatármi dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. "Ako sme nášmu drahému národu sľúbili, nepremeškáme žiadnu snahu o posilnenie kapacít nášho balistického programu, budeme ho stále posilňovať," uviedol. "Presná, radarmi nezachytiteľná, taktická raketa" je podľa neho na sto percent domácej výroby. Veliteľ iránskych pozemných ozbrojených síl Kjúmars Hajdarí prehlásil, že Irán dosiahol sebestačnosť vo všetkých oblastiach obrany.

 

USA odstúpili v roku 2018 od jadrovej dohody s Iránom, pretože podľa nich nie je dostatočne účinná. Ostatní signatári - Rusko, Francúzsko, Británia, Nemecko, Čína a Európska únia - síce dohodu chcú ďalej dodržiavať, ale aj politici niektorých z týchto krajín poukazujú na problém iránskeho raketového programu. Teherán tvrdí, že vývojom rakiet dohodu neporušuje, a že ich potrebuje k obrane vo svojom nepokojnom regióne. Dohoda z roku 2015 Iránu zakazuje len vývoj rakiet schopných niesť jadrovú hlavicu.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie