10.8.2018 17:30 | Zaujímavosti

Zem sa rúti do katastrofy ako prehriaty skleník

Zdroj: iStockphoto
Švédski vedci tvrdia, že Zem je na pokraji katastrofického kolapsu kvôli globálnej zmene podnebia. Tohtoročné horúčavy, sucho a požiare nie sú výnimkou, ktorá v histórii planéty nepredstavuje nič neobvyklé.

Sú dôkazom, že aj keď sa obmedzia emisie skleníkových plynov, globálne otepľovanie už je tak naštartované, že sa zo Zeme stane doslova vyhrievaný skleník neobývateľný pre veľkú časť ľudstva. Amazonské lesy sa strácajú extrémnou rýchlosťou, trvale zmrznutá pôda v Arktíde sa roztápa a uvoľňuje metán, ktorý je mnohonásobne účinnejším skleníkovým plynom ako oxid uhličitý. „Namiesto toho, aby tieto prírodné mechanizmy k ukladaniu oxidu uhličitého mohli fungovať, sú ničené tak, že tento plyn naopak uvoľňujú do atmosféry,“ tvrdia vedci zo Stockholm Resilience Centre. „Tieto body zvratu môžu začať fungovať ako rad dominových kociek. Ako drgneme do jednej a prevrátime ju, začne padať jedna za druhou. Potom môže byť ťažké či nemožné zastaviť pád celej rady a môže to viest ku katastrofe,“ tvrdí profesor Johan Rockstrom zo Štokholmu.

 „Hovoríme tu o bode zvratu v planetárnych mechanizmoch, ktoré sa môžu, ak určitá miera stresu bude prekročená, jeden za druhým zmeniť zásadne, rýchlo a pravdepodobne nenávratne,“ dodáva profesor Hans Joachim Schellnhuber z Potsdamského inštitútu pre výskum klimatických zmien. Podľa najhoršieho scenára sa globálne otepľovanie nezastaví pred nárastom priemernej teploty o päť stupňov Celzia, čo je situácia, ktorá panovala na Zemi pred viac ako 1,2 miliónmi rokov. Hladina oceánov by ale tým pádom mohla stúpnuť až o 60  metrov! „Pokiaľ sa efekt tzv. vyhrievaného skleníku na Zemi naozaj spustil, mnoho oblastí sveta bude neobývateľných,“ tvrdí profesor Rockstrom. „V kontexte k letu 2018 to rozhodne nie je žiadne vytie vlkov pre zbytočné vyvolávanie paniky, vlkov je už vidieť“ dodal v rozhovore pre denník The Independent doktor Phil Williamson z University of East Anglia.

 

Čítajte ďalej
VIDEO