9.8.2018 06:00 | Zaujímavosti

Nová teória o vymretí Vikingov má svoju logiku

Zdroj: iStockphoto
Nórski Vikingovia boli na konci stredoveku závislí na európskom obchode s klami mrožov. Tie boli predchodcami slonoviny a drsní severskí moreplavci boli výhradnými dodávateľmi tohto tovaru.

Keď záujem o kly poklesol a zároveň ich ubudlo kvôli výraznému úbytku mrožov v Grónsku, kultúra zanikla. Tvrdia to vedci z Cambridgeskej univerzity. Analýzou DNA umeleckých predmetov vyrobených z mrožích klov zistili, že drvivá väčšina európskej produkcie do 15. storočia pochádzala práve z Grónska. Dodávateľmi klov boli nórski Vikingovia, ktorí vedeli mrože loviť. Lenže populácia týchto zvierat kvôli rastúcemu obchodu pomaly slabla, až sa stiahla do nedostupných miest a prestala sa združovať vo väčších skupinách. Vikingovia mali stále menej tovaru, k tomu sa pridala morová rana v Európe, zníženie odbytu a náhrada klov za oveľa kvalitnejšiu slonovinu.

„Výsledky nášho výskumu naznačujú, že okolo 12. storočia bolo Grónsko hlavným dodávateľom mrožích klov do Západnej Európy – bol to takmer monopol. Dopyt po luxusnom tovare z klov mohol pomôcť vzdialeným nórskym komunitám v Grónsku prežívať celé stáročia. Nakoniec sa móda v Európe zmenila a uprednostňovaná bola slonovina. Priveľká závislosť na jedinej komodite, ktorá spočiatku dávala tejto komunite silu, mohla byť pravdepodobne aj zárodkom jej najväčšej zraniteľnosti,“ uvádza doktor James H. Barrett z Cambridgeskej univerzity, ktorý na výskume spolupracoval s doktormi Bastiaanom Starom a Sanne Boessenkoolovou z Osloskej univerzity.

Čítajte ďalej
VIDEO