9.8.2018 16:00 | Sex

Prostitúcia je v českom pohraničí stále dobrý biznis

Zdroj: iStockphoto
Dlhé rady kamiónov na ceste E55 po odstránení hraničných kontrol síce zmizli, niektoré prostitútky sa presunuli na parkoviská supermarketov. Ich zákazníkmi sú väčšinou Nemci, ktorí jazdia za lacnejšími a bizarnejšími službami.

Mnohí sa na nich dopúšťajú násilia, rovnako ako ich pasáci, vymaniť sa je veľmi ťažké, píše v reportáži nemecký týždenník Die Zeit. "Mojim prvým pasákom bola moja matka," hovorí Simona, ktorá začala s prostitúciou v oblasti Teplíc ako štrnásťročná. V susedstve to podľa nej bolo vtedy normálne, že na každom rohu stála prostitútka, tak sa tam postavila tiež. Bola vraj vtedy pyšná na to, že priniesla domov peniaze. "Kúpil sa nový koberec, nový televízor, nové auto," spomína. Simone sa ako jednej z mála podarilo po rokoch z tejto práce vymaniť. Pred štyrmi rokmi nastúpila do auta sociálneho pracovníka nemeckej neziskovej organizácie Karo, ktorá sa snaží pomáhať týmto ženám v českom pohraničí. "Povedal mi: teraz, alebo nikdy, pokiaľ chceš zachrániť svoje dieťa," spomína na osudnú noc Simona. Dieťa porodila v Nemecku, a aj keď sama v tehotenstve brala drogy, podobne ako veľa jej kolegýň, syn je zdravý.

Vstať, namaľovať sa, čo možno najmenej sa obliecť, trochu niečoho zjesť, 12 hodín pracovať, odovzdať peniaze, umyť sa a spať. Tak vyzerá deň miestnych prostitútok. Peniaze si nechať nesmú, ani časť. Keď potrebujú nové oblečenie, kúpi im ho pasák. Ten má aj ich doklady a keď nechcú poslúchať, tak ich zmláti. "Keď som bola týždeň sama zatvorená v pivnici, napadlo ma, že musím utiecť," spomína Simona na metódy pasákov. Niekedy žije aj viac prostitútok pokope s pasákom a jeho manželkou a deťmi.

 

V Nemecku sú sexuálne služby drahšie a prísnejšie kontrolované, preto Nemci jazdia do Česka. Tu je prostitúcia tiež legálna, ale nie tak regulovaná. Zatiaľ čo v Nemecku sa prostitútky musia hlásiť úradom, český štát pre ne žiadny zákon neprijal. To otvára viac priestoru pre sexuálne vykorisťovanie a zneužívanie. "Mnohí klienti jazdia do Čech si splniť svoje perverzné fantázie," hovorí nemecký sociálny pracovník. Dve bývalé prostitútky, ktoré utiekli a teraz žijú v Nemecku, mu porozprávali, aké fantázie to napríklad sú: sex s neplnoletými, sex s kojacimi matkami či s tehotnými. Niektorí klienti používajú aj násilie. Len zriedkavo idú tieto ženy na políciu. A keď sa k tomu odhodlajú, je to tvrdenie proti tvrdeniu, keď je to bez svedkov. Sociálni pracovník z nemeckej organizácie jazdí do českého pohraničia raz  týždenne a spolu s českou kolegyňou sa snaží ženám núteným k prostitúcii pomáhať. V jeden deň hovoril s asi päťdesiatimi prostitútkami, skoro všetky z nich tam takto pracujú už viac ako desať rokov. Sú z Česka, ale aj zo Slovenska, mnohé z nich sú Rómky.

Dievčatá nemeckému sociálnemu pracovníkovi porozprávali svoje skúsenosti: "80 percent klientov sú Nemci. A takmer všetci chcú sex bez kondómu, v tom najlepšom prípade za päť eur. Keď poviem nie, ide k ďalšej, ktorá to urobí," hovorí jedno z dievčat. Jedna zo žien pred týždňom porodila, dieťa nechala v nemocnici. Je to jej ôsme, žiadne si nenechala. Prostitúcia kvitla aj v inej oblasti pohraničia – pri Chebe. V tomto meste sa ju ale na rozdiel od Teplíc podarilo podľa šéfa miestnej polície znížiť, uviedol týždenník Die Zeit. Dôvodom sú častejšie policajné kontroly a pokuty klientom a prostitútkam za porušovanie miestnych pravidiel. Predajný sex sa tam presunul z ulice do klubov a penziónov, ťažká situácia prostitútok sa ale podľa nemeckého sociálneho pracovníka nezlepšila. Miestny starosta Zdeněk Hrkal to popiera, mesto podľa neho ponúka pomoc týmto ženám, napríklad sociálne bývanie, ktoré ale ony nevyužívajú. Podľa Hrkala je potrebná legislatívna norma na národnej úrovni, ktorú sa však zatiaľ nepodarilo prijať. Zákon o regulácii prostitúcie pritom leží v parlamente od roku 2014.

 

Čítajte ďalej
VIDEO