9.8.2018 10:00 | Macho

Návod na šťastie si môžeme zobrať od Japoncov

Zdroj: iStockphoto
Ľudia stále pátrajú po receptoch na pevné zdravie a šťastný život. Podľa vedeckých výskumov sú ale pre tieto dve z najväčších bohatstiev života kľúčovými predovšetkým správni priatelia a blízki.

Kto chce byť fit fyzicky, zdatný mentálne a k tomu prežívať šťastný život, musí sa vyhýbať pesimistom a obklopovať sa nesebeckými optimistami. Celková životná pohoda a pocit šťastia sa totiž výrazne opiera o tých, s ktorými trávime najviac času. Optimizmus je nákazlivý rovnako ako zdravé spôsoby správania a uvažovania, ktorým sa môžeme v takej spoločnosti naučiť. Novinár a vedec Dan Buettner, redaktor National Geographic a New York Times, sa dlhodobo zaoberá výskumom tzv. modrých zón (Blue Zone) na svete. To sú miesta, kde ľudia žijú výrazne dlhšie a kde sú aj podľa výskumov šťastnejší. A práve život v modrej zóne sa opiera o pevné priateľstvá pozitívne zmýšľajúcich osôb. „Priatelia môžu mať výrazný a trvalý vplyv na vaše zdravie tým, že ovplyvňujú vaše správanie tak, ako to žiadna diéta nedokáže,“ tvrdí Buettner.

V rámci výskumu modrých zón zavítal do japonskej Okinawy, kde sa ľudia priemerne dožívajú deväťdesiat rokov. Zistil, že tam vytvárajú spoločenské skupiny - moai. V rámci nich sa päť kamarátov či kamarátok podporuje sociálne, emočne, finančne a pomáha si napríklad aj s prepravou. „Je to veľmi silný vynález. Tradične ich do skupín moai umiestnili už ich rodičia, keď sa narodili. A oni potom celý život prechádzajú v tejto podporujúcej spoločnosti,“ tvrdí Buettner.

Ľudia na Západe by podľa neho mali tieto modely kopírovať a vedome si tvoriť priateľské skupiny podobne (teda optimisticky) zmýšľajúcich ľudí so zdravými návykmi. Keď sa človek obklopuje gaučovými povaľačmi s neustálym hľadaním problémov a toho, čo je na svete zlé, nemôže očakávať, že bude sám fit svalovec so šťastným pohľadom na život. „Tvrdím rozhodne, že najvplyvnejšia vec, ktorú môžete urobiť k udržaniu zdravého a dlhého života, je organizácia najbližšej sociálnej skupiny,“ dodáva Buettner.

Čítajte ďalej
VIDEO