8.8.2018 10:00 | Šport

Káva pred tréningom urobí s našim telom divy

Zdroj: iStockphoto
Kofeín je látka, ktorá dlhodobo zaujíma aktívnych a profesionálnych športovcov. Môže totiž zvýšiť ich výkonnosť, znížiť bolestivosť svalov a tiež skrátiť čas potrebný na zotavenie.

Pokiaľ teda človek kofeín do tela dostane asi hodinu pred tréningom či pretekom. Doktor Neil Clarke z univerzity Coventry ale zistil, že istý účinok na výkonnosť má aj káva bez kofeínu. Prečo? Netuší. Ale hoci pri kofeínovej káve pozoroval výraznejšie zvýšenie výkonnosti, športovcom pomohla aj tá bez kofeínu.

„Hoci najlepšie výsledky sme pozorovali u kávy s kofeínom, zlepšenie výkonu nastalo aj u kávy bez kofeínu. To naznačuje, že možno aj ďalšie látky, ktorých je v káve mnoho, podporujú výkon športovcov, ale to musí preukázať ďalší výskum,“ uviedol doktor Clarke v rozhovore pre denník The Express. Moderné neurologické výskumy naznačujú, že kofeín pomáha blokovať receptory adenozínu v mozgu, ktoré sa podieľajú na vnímaní svalovej únavy. „To vedie k zvýšeniu produkcie adrenalínu a umožňuje svalom vyvinúť väčšiu silu,“ dodáva doktor Clarke.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie