7.8.2018 16:00 | Sex

Tento poznatok o zbytočnosti obriezky chlapcov nestačí?

Zdroj: iStockphoto
Britskí vedci odhalili dôvod, prečo syndróm náhleho úmrtia dojčiat oveľa častejšie postihuje chlapcov. Platí to totiž len v populáciach, kde sa robí po narodení obriezka.

Práve ona je dôvodom, prečo obrezaní chlapci častejšie náhle umierajú. Zákrok totiž príliš zaťažuje ich systém a spôsobuje nadmerný stres. Obriezka je najčastejšie úplne zbytočný chirurgický zákrok. „Novorodenci mužského pohlavia, ktorým bola odstránená predkožka, častejšie trpia syndrómom náhleho úmrtia dieťaťa, pretože tento zákrok vytvára nadmerný stres,“ tvrdia vedci zo Sheffieldskej univerzity.

Predkožka je prirodzenou súčasťou pohlavného orgánu a chráni žaluď pred poškodením. Jej odstránenie nemá z medicínskeho hľadiska (okrom chorobného zúženia - fimózy)  opodstatnenie. O jej potrebe z náboženských a kultúrnych dôvodov stále existuje presviedčanie aj vo vedeckých kruhoch, takže vedci obrezaných kultúr sa snažia nájsť pre obriezku obhajobu. Napríklad v tom, že obrezaní muži sú menej ohrození prenosom HIV cez žaluď. Ten je totiž oveľa hrubší ako u neobrezaných mužov.

Čítajte ďalej
VIDEO