7.8.2018 14:00 | Zaujímavosti

Vedci konečne odhalili pôvod najvzácnejších diamantov sveta

Zdroj: iStockphoto
Najdrahšími a najvzácnejšími diamantmi sú tie svetlo modré. Hodnota tých najväčších často presahuje milióny euro. Vedci ale netušili, prečo je ich pri povrchu Zeme tak málo.

Ale nové skúmanie pomohlo zodpovedať tieto otázky. Modré diamanty totiž vznikajú štyrikrát hlbšie v zemskom plášti ako diamanty číre. Vedci z Washingtonu DC zistili, že modré diamanty vznikajú v hĺbke až 640 kilometrov pod povrchom Zeme v extrémnych teplotách a tlaku, kde sa prímesi bóru zapoja do kryštalickej štruktúry uhlíka a vytvoria najkrajšie drahokamy planéty. Zaujímavé ale je, že bór sa nachádza hlavne pri povrchu zemskej kôry, je teda nutné, aby najprv prenikol pri podsúvaní tektonických dosiek hlbšie. A hotové kamene musia z hĺbok vyniesť k povrchu magmatické prúdy.

Diamant Hope, ktorý raz vlastnil Ľudovít XIV. či Mária Antoinetta, má dĺžku 2,5 centimetra  váži 45,5 karátu. Jeho hodnota presahuje 250 miliónov dolárov (cca 216 miliónov €). Kameň ale sprevádza smola. Kto ho vlastní, zle skončí. Platí to o Ľudovítovi  aj Antoinette. Modré diamanty sa označujú odborne ako typ IIb a sú to tie najdrahšie drahokamy.

Čítajte ďalej
VIDEO