2.8.2018 14:07 | Technika

Technews: 5G sieť, veľký hudobný predaj aj kybernetické komando

Zdroj: iStockphoto
Na čo sa môžeme tešiť? Je toho celkom dosť, od noviniek v oblasti hudby a filmu aj na mobilnú sieť budúcej generácie.

YouTube pripravuje vlastné seriály
Americký internetový portál pre zdieľanie videí pripravuje pre niektoré zahraničné trhy vrátane Nemecka, Francúzska, Mexika, Indie a Japonska vlastné seriály a relácie - napríklad hudobný dokumenty, reality show či talk show. Časť vlastnej programovej ponuky portálu si bude možné pozrieť zadarmo, časť však bude dostupná iba prostredníctvom služby YouTube Premium. (ČTK)

Uber končí s autonómnymi nákladiakmi
Popredný svetový prevádzkovateľ alternatívnej osobnej prepravy Uber Technologies prestane vyvíjať samoriadené kamióny. Podľa nedávneho vyjadrenia chce  túto technológiu sústrediť iba na osobné autá. Práve nákladná doprava sa podľa dopravných expertov javila pre technológiu samoriadenia ako ideálna, pretože diaľničná premávka sa zdala byť predvídateľnejšia ako nástrahy frekventovaných mestských ulíc. Zámerom firmy ju bolo zefektívniť a urobiť bezpečnejšou. Vývoj tejto technológie ale nepostupoval bez problémov. V marci Uber uviedol, že po smrteľnej nehode pozastavuje testovanie automobilov vo všetkých severoamerických mestách. Samoriadené auto vtedy zrazilo ženu prechádzajúcu cez cestu v arizonskom meste Tempe. (ČTK)

 

Nokia a T-Mobile US sa dohodli na dodávkach 5G
Výrobca telekomunikačných zariadení Nokia dodá americkému mobilnému operátorovi T-Mobile US zariadenie pre sieť budúcej generácie 5G za 3,5 miliardy USD (cca 3 miliardy €). Sieť 5G okrem iného sľubuje mobilným užívateľom vyššiu rýchlosť. Mala by tiež priniesť  vyššiu spoľahlivosť, lepšie pokrytie a zvýšenie efektivity signálu, čo je dôležité pre rozvoj nových automatizačných systémov, lekárskeho monitorovania či autonómnych áut. Telekomunikační operátori po celom svete však bojujú s nedostatkom hotovosti a zatiaľ sa skôr vyhýbajú záväzku k modernizácii súčasných sietí. Mnoho z nich tiež považuje technológiu 5G iba ako možnosť, ako výrazne zvýšiť svoju kapacitu, a nie ako možnosť pre pridanie nových funkcii. Zákazníci T-Mobile US však zatiaľ nezaznamenajú zreteľné rozdiely v rýchlosti alebo iných funkciách, pretože najprv musí odštartovať predaj nových smartfónov pripravených na 5G. To by sa malo stať až začiatkom roka 2019. Dokonca ani plne funkčné 5G telefóny ale nebudú z technických a ekonomických dôvodov schopné naplno využiť všetky služby novej siete najmenej do roku 2020.  (ČTK)

 

Česi vydali špeciálnu mapu k hre Kingdom Come
Stredočeská centrála cestovného ruchu vydala špeciálnu mapu k populárnej počítačovej hre Kingdom Come: Deliverance. Tá prevedie turistov po stopách hlavného hrdinu hry – dedinského kováča Jindřicha, ktorý sa v predhusitskom období snaží zmeniť svoju budúcnosť. Pri návšteve krajiny, miest a pamiatok turisti poznajú, ako sa stredoveké miesta premenili v čase, uviedla hovorkyňa centrály Lucie Vurbsová. Hra z dielne Warhorse Studios patrí do skupiny tzv. RPG (role playing game) hier. Odohráva sa ako reálny príbeh v stredovekých Čechách, zmietaných vojnami a nepokojmi. Aby objavovanie týchto miest bolo ľahšie, prináša turistická centrála trasu po najvýraznejších miestach deja a zároveň porovnáva ich stredovekú podobu s realitou dneška. Inšpiratívny sprievodca, ktorý vychádza v češtine a angličtine, je určený nielen fanúšikom videohry, ale všetkým záujemcom o netradičné poznávanie histórie. (ČTK)

 

Polovica hudobného gigantu UMG je na predaj
Francúzsky mediálny gigant Vivendi oznámil, že je ochotný predať až polovicu Universal Music Group (UMG) jednému alebo viacerým strategickým partnerom. Hodnota divízie dosahuje 30 miliárd €. Zastupuje takých umelcov, ako sú Taylor Swiftová, Drake, Kendrick Lamar alebo Lady Gaga. Podľa analytikov by medzi uchádzačmi o vstup do UMG mohla byť hlavne spoločnosť Spotify, ale aj čínska Alibaba alebo Facebook, Google, Amazon a Apple. Predaj časti ikonickej divízie by však podľa CNN mohol negatívne poznamenať fakt, že Vivendi neponúka kontrolný podiel. Rovnako ako celý hudobný priemysel aj UMG poznamenal prudký prepad tržieb z predaja fyzických nosičov po roku 2000. Avšak skupina Vivedi, ktorá nad hudobným vydavateľstvom prevzala kontrolu v roku 2006, sa zamerala na streamovacie služby a podnik vytiahla do pozície jednej z najväčších a najziskovejších firiem oboru. V období 2015 až 2017 sa príjmy zo streamovania viac ako zdvojnásobili a UMG v roku 2017 vykázala najlepšie výsledky za 15 rokov. Globálne príjmy z digitálnej oblasti, vrátane streamu, teraz predstavujú viac ako polovicu hudobného trhu. Podľa údajov Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (IFPI) sa predaj streamovacích služieb v roku 2017 zvýšil o 41 percent po raste o 60 percent v roku 2016. Teraz majú tieto služby 176 miliónov predplatiteľov. Celkovo príjmy hudobného priemyslu v roku 2017 stúpli o 8,1 percenta na 17,3 miliardy dolárov (cca 14,9 miliardy €), uviedla agentúra Reuters. (ČTK)

 

Aplikácia Svetobežka pomáha pri cestovaní
V mobilnej aplikácii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) s názvom Svetobežka cestujúca verejnosť nájde kontakty na zastupiteľské úrady, cestovné odporúčania a ďalšie informácie. Tiež si do nej môže uložiť fotografiu cestovného dokladu. V aplikácii si cestujúci občan zvolí krajinu, ktorú chce navštíviť a ak k nej rezort diplomacie vydal odporúčanie alebo upozornenie, automaticky sa mu zobrazí. Turista uvidí tiež kontakt na najbližší zastupiteľský úrad SR. Užitočná môže byť napríklad sekcia "V núdzi". Ministerstvo v nej dáva rady, ako postupovať v prípade straty alebo krádeže cestovného dokladu, ako sa správať v kritických situáciách alebo ako postupovať v prípade úmrtia v zahraničí. Prostredníctvom aplikácie sa dá tiež dobrovoľne zaregistrovať. Aplikácia je bezplatne dostupná pre smartfóny s operačným systémom Android aj iOS. Väčšina aplikácie funguje aj v režime offline, takže je možné ju používať aj v podmienkach roamingu. (TASR)

Estónsko vytvorilo kybernetické komando
"Estónsko je kybernetickým štátom a to taktiež znamená, že musíme chrániť naše kybernetické systémy v občianskych i vojenských záležitostiach," povedal minister obrany Jüri Luik. Dodal, že každá konvenčná vojna má v súčasnosti aj svoj kybernetický rozmer. Komando s približne 300 vojakmi by malo byť plne funkčné do roku 2023. Malý pobaltský štát, ktorý je lídrom v oblasti digitalizácie, sa v roku 2007 stal terčom tzv. DDoS útokov cielených na internetové stránky štátnych inštitúcií, bánk a médií. V Tallinne má napríklad od roku 2008 svoje sídlo aj Centrum excelentnosti pre spoluprácu v kybernetickej bezpečnosti Severoatlantickej aliancie. (TASR)

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie