2.8.2018 10:30 | Military

Povstanie v Treblinke: Radšej smrť na úteku, ako ďalej trpieť

Zdroj: iStockphoto
Dňa 2.8. 1943 začalo povstanie v nacistickom vyhladzovacom tábore Treblinka na východe dnešného Poľska. Väzni z obslužného tábora, ktorí sa vzbúrili, zapálili domy a pobili niekoľko strážnikov, utiecť a prežiť do konca vojny sa ale podarilo len niekoľkým desiatkam z nich.

Nacistický vyhladzovací tábor Treblinka, do ktorého prišiel prvý transport Židov z varšavského ghetta 23.7.1942, drží aj v rámci neľudského nacistického "konečného riešenia" smutný rekord. Iba za 15 mesiacov tu zahynulo cca 870.000 ľudí, či už strelou do zátylku alebo v plynových komorách. Treblinka bola jedným z troch táborov smrti otvorených v lete 1942 v rámci operácie Reinhard, v ktorých do konca roka 1943 zavraždili nacisti 1,7 milióna ľudí. K ďalším patrili Belžec a Sobibor.

Medzi väzňami vznikla na začiatku roka 1943 v Treblinke odbojová skupina, ktorej pokus  o povstanie sa ale nepodaril. Vedenie odboja nakoniec prevzal bývalý dôstojník československej armády Zelo Bloch a povstanie, ktoré bolo plánované od apríla 1943, bolo zahájené 2.81943. Zo skladu, ku ktorému si urobili odtlačok kľúča, vyniesli väzni podľa serveru holocaust.cz zbrane a granáty, podarilo sa im zapáliť budovu, v ktorej bývali Nemci a Ukrajinci, a postupne sa rozhoreli takmer všetky budovy v tábore. Väzni sa pokúšali preliezť ostnatú hradbu, mnoho z nich ale bolo zastrelených hliadkami zo strážnych veží, ostatní utekali do bažinatých lesov. Zo sedemsto väzňov sa zachránila asi desatina. Po povstaní začali Nemci tábor likvidovať, postupne jeho priestor zaorávali a pred príchodom východnej fronty spálili budovy, ktoré sa v ňom nachádzali.

Hlavným vyhladzovacím táborom sa medzitým stal tábor v Osvienčime, kde bol k vraždeniu používaný jedovatý plyn cyklón B (v Treblinke nacisti ešte používali buď stlačený kysličník uhoľnatý alebo výfukové plyny) a kde zahynulo 1,5 milióna ľudí. Veliteľ Treblinky Franz Stangl po odchode z Poľska v lete 1943 viedol protipartizánske akcie v Juhoslávii, po vojne sa mu podarilo utiecť cez Sýriu do Brazílie. Koncom 60. rokov bol vydaný do Nemecka, kde bol odsúdený na doživotie. Zomrel pol roka po rozsudku, v júni 1971.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie