1.8.2018 10:25 | Šport

Pribúda úmrtí na infarkt pri potápaní: Čo je hlavnou príčinou?

Zdroj: iStockphoto
Potápanie s dýchacími prístrojmi do hĺbok svetových morí je obľúbenou atrakciou pre turistov. Mať zážitok je jedna vec, ale poznať svoj zdravotný stav a možnosti je zasa druhá.

Problémom je, že turisti väčšinou nie sú v dobrej fyzickej kondícii a často trpia nadváhou či obezitou. Ako sa počet ľudí s nadbytočnými tukmi v posledných tridsiatich rokoch neustále zvyšuje, trojnásobil sa aj počet infarktov a úmrtí na ne pri potápaní. A kvôli nadváhe umierajú aj skúsení starnúci potápači. Srdce a zúžené cievy totiž nezvládnu zvýšený tlak v hĺbkach morských vôd a dochádza ku komplikáciam, ktoré môžu byť aj smrteľné. Ohrozené sú  pritom hlavne osoby nad 50 rokov, ale u osôb nad 60 rokov sa počet úmrtí na následky infarktu pri potápaní medzi rokmi 1989 až 2015 zvýšil dokonca štvornásobne.

„Problémy obehovej sústavy sú dnes hlavnou príčinou úmrtia pri potápaní. Potápači, ktorí sa naučili potápať pred rokmi, ale ktorí sú dnes starnúci, obézni, s vysokou hladinou cholesterolu v krvi a vysokým krvným tlakom, sú ohrození najviac,“ tvrdí doktor Peter Buzzacott z University of Western Australia.

Pre toho, kto sa nedostane v dohľadnej dobe pod morskú hladinu máme aspoň video.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie