31.7.2018 10:00 | Military

Volkssturmgewehr: Jeden z posledných zúfalých pokusov

Zdroj: Wikipédia
Ku koncu druhej svetovej vojny bol hlavne v nacistickom Nemecku nedostatok kvalitných zbraní. Preto nastal čas aj jednoduchých, lacných a masovo vyrábaných, ktoré už aj tak nemohli zvrátiť celkový výsledok.

V podmienkach vyčerpanej pracovnej sily a obmedzených dostupných výrobných kapacít bol pár mesiacoch pred skončením 2. svetovej vojny iniciovaný program Primitiv-Waffen-Programm ("primitívny zbrojný program"). Armáda požiadala o zbrane, ktoré by boli čo najjednoduchšie vyrábané. Odpoveďou bola aj útočná puška Volkssturmgewehr, ktorá mala efektívny dosah streľby asi 300 metrov. Firma Gustloff ich podľa konštrukcie Karla Barnitzka stihla vyrobiť asi 10 000 kusov, celkovo v piatich verziách. Zásobník pojal 30 nábojov kalibru 7.92×33mm Kurz. Skladala sa z 39 častí (okrem spojovacieho materiálu), ale presnosť nebola jej silnou stránkou.

Zbraň sa vyrábala z plechových výliskov, trieskovým obrábaním prešli iba hlaveň a záver. Používali ju hlavne jednotky na východnom fronte a poslední obrancovia Nemecka. Počas vojny už ale nestihla Volkssturmgewehr zahrať nejakú významnú úlohu. Po nej bola používaná skupinami Werewölfe (niečo ako nacistická domobrana).

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie