27.7.2018 06:00 | Zaujímavosti

Na Marse asi našli vodné jazero: Osidlenie ľuďmi však asi stroskotá na ...

Zdroj: reprofoto YouTube / Wochit News
Sonda Mars Express odhalila pod ľadovým príkrovom južného pólu Marsu obrovské vodné jazero. Pokiaľ budú tieto pozorovania potvrdené, je to významný objav dôležitého zdroja na planéte, ktorú chcú ľudia v budúcnosti osídľovať.

Voda však nepredstavuje jediný problém možnej kolonizácie. Vedci dokazujú stále jasnejšie, že ľudia sa tam nebudú schopní rozmnožovať. Toto subglaciálne (pod ľadovcom ležiace) jazero odhalil radar Európskej vesmírnej agentúry Mars Express. Podľa signálov z radaru je jazero dvadsať kilometrov široké a viac ako meter hlboké. Leží pod príkrovom ľadu hrubého 1500 metrov. Jazero v tvare zaobleného trojuholníka bolo odhalené podobnou metódou ako jazerá ležiace pod ľadom na Antarktíde a v Grónsku.

„Tieto údaje pochopili ako stabilný objem tekutej vody na Marse,“ uviedli talianski  astronómovia z ESA v rozhovore pre magazín Science. V takom jazere by sa mohol vyskytovať život. Aj na Zemi sa totiž nachádza voda v podobných podmienkach a žijú v nej mikroorganizmy. „Nie je to miesto, kde by ste očakávali, že bude život ľahko prosperovať, ale je možné, že tam je, pokiaľ použijeme podobnosti zo Zeme,“ uviedol doktor Roberto Orosei. Pokiaľ v jazere formy života sú, nie je to žiadny dôvod k nadšeniu, že jedného dňa budú na Marse žiť aj ľudia. Súčasné  výskumy totiž naznačujú, že sa ľudia v týchto podmienkach nebudú schopní úspešne rozmnožovať a rodiť zdravé deti.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie