25.7.2018 06:00 | Technika

HeroRat: Nový malware vám ovládne cez Telegram mobil

Zdroj: iStockphoto
Na mobilné zariadenia s platformou Android začal útočiť škodlivý program, ktorý napadá zabezpečenú komunikačnú platformu Telegram. Po stiahnutí do mobilu je program HeroRat schopný prevziať kontrolu nad zadávaním príkazov a neoprávnene manipulovať s dátami. Uviedla to 24.7.2018 antivírusová firma Eset.

"Stretli sme sa so vzorkami malwaru, ktoré sa tvárili ako aplikácie sľubujúce bitcoiny zadarmo, bezplatné internetové pripojenie, získanie followerov na sociálnych sieťach, atd. Aplikácia sa šírila hlavne v Iráne," uviedol manažér technickej podpory Esetu Pavel Matějíček.

HeroRat funguje na všetkých verziách Androidu, napadnutý užívateľ mu však najprv musí schváliť žiadosť o udelenie oprávnení, v niektorých prípadoch dokonca o správu zariadenia. Po tom, čo je malware nainštalovaný a spustený na zariadení napadnutého užívateľa, objaví sa pop-up okno, podľa ktorého nemôže byť aplikácia spustená, a preto je potrebné ju odinštalovať. Vo všetkých doteraz  známych verziách bola správa napísaná v angličtine alebo perzštine v závislosti na nastavení jazyka v danom zariadení. V momente, kedy sa zdanlivo dokončí odinštalácia, ikona aplikácie zmizne. Pre hackera to znamená zaregistrovanie ďalšieho napadnutého zariadenia. Potom môže hacker určovať nastavenie a fungovanie aplikácie Telegram. Program má širokú rozsah možných funkcii špehovania a manipulácie s dátami, vrátane zachytávania prichádzajúcich správ, odosielania správ, vytáčania hovorov, nahrávania zvukov, videí, zaznamenávania polohy a kontroly nastavenia zariadenia.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie