20.7.2018 06:00 | Šport

Športovci pozor, tento nápoj vás zotaví lepšie, ako si myslíte

Zdroj: iStockphoto
Čokoládové mlieko je väčšinou vnímané ako neveľmi zdravý a na kalórie bohatý nápoj. Ale v rukách aktívneho športovca sa môže zmeniť na niečo oveľa hodnotnejšie.

Iránski vedci v experimentálnej štúdii preukázali, že čokoládové mlieko zvyšuje výkonnosť atlétov a skracuje dĺžku zotavovania svalov lepšie ako profesionálne nápoje pre športovcov. Pri pravidelnej konzumácii tohto nápoja sa výkonnosť v priemere predĺži o šesť minút. Látky obsiahnuté v čokoládovom mlieku zlepšujú tep srdca a hladinu kyseliny mliečnej vo svaloch. Okrem elektrolytov ako športové nápoje obsahuje mlieko navyše bielkoviny.

"Čokoládové mlieko obsahuje sacharidy, bielkoviny, tuky, flavonoidy, elektrolyty a niektoré  vitamíny, ktoré robia z tohto nápoja najlepšiu voľbu pre zotavenie sa po športovom výkone. Odkazom pre verejnosť je, že je to lacný, delikátny a veľmi chutný nápoj pre zotavenie sa a poskytuje podobný či dokonca lepší účinok ako komerčné nápoje,“ tvrdí doktor Amin Salehi-Abargouei z univerzity Shahida Sadoughiho.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie