18.7.2018 16:00 | Sex

Kedy je najvyššia šanca počať dieťa?

Zdroj: iStockphoto
Striedanie svetlej časti dňa a noci ovplyvňuje biorytmy v ľudskom tele. Pri nich cyklicky kolíšu niektoré hormóny v tele. A týka sa to aj pohlavných hormónov.

Podľa švajčiarskych vedcov je muž najplodnejší o pol ôsmej ráno, a pokiaľ vtedy dvojica skúša počať dieťa, má najvyššiu šancu uspieť. Vedci z Zürišskej univerzity zistili, že sperma má vlastné vnútorné hodiny a jeho kvalita, potencia a ďalšie vlastnosti sa menia v 24 hodinových cykloch. Zo štúdie tiež vyplýva, že spermie majú najnormálnejšiu veľkosť a tvar práve v letných mesiacoch. Takže ideálny čas pre počatie je koniec júna o pol ôsmej ráno.

„Kvalita mužského semena sa líši ako v priebehu dňa, tak v priebehu roka. Odoberanie semena skoro ráno, kedy je kvalita najvyššia, môže zlepšiť šancu na úspech pri umelom oplodnení.“ tvrdí doktorka Brigitte Leenersová. Jej tím preukázal, že o pol ôsmej ráno odobratá sperma mala najvyššiu koncentráciu zdravých spermií, ale aj najvyššiu celkovú koncentráciu a najviac spermií s normálnym tvarom a veľkosťou. V rámci ročných cyklov rastie kvalita mužského semena na jar, počas skorého leta je najvyššia a potom klesá.

 

Čítajte ďalej
VIDEO