11.7.2018 14:45 | Sex

Čo očakávajú ženy od svojich partnerov? Ak ste menej atraktívni, lacné to nebude

Ženy očakávajú od menej atraktívnych partnerov drahšie zásnubné prstene. (Ilustračné foto)
Ženy očakávajú od menej atraktívnych partnerov drahšie zásnubné prstene. (Ilustračné foto)
Zdroj: iStockphoto
Psychológovia prišli s ďalšími poznatkami, ktoré však nie sú lichotivé pre menej atraktívnych mužov vo vzťahu.

Ak má muž partnerku výrazne atraktívnejšiu, než je on sám, možno by sa mal zmieriť s tým, že sa od neho očakáva, že ju oslní po materiálnej stránke. Psychológovia z Oregonu totiž zistili, že od menej pohľadných partnerov ženy očakávajú drahší zásnubný prsteň.

Našťastie to v ľudskej kultúre aj tak funguje. Rovnaký tím totiž preukázal, že muži sú ochotní míňať o to viac, čím viac si uvedomujú, že je žena krajšia než oni.

Autori v experimentálnom výskume vyzvali 590 osôb, aby zhodnotili atraktivitu vybraných ľudí opačného pohlavia. Potom psychológov zaujímalo, koľko by boli muži ochotní minúť za zásnubný prsteň pre zvolenú ženu a aký drahý prsteň by ženy od zvoleného muža očakávali.

Atraktívne ženy od menej atraktívnych mužov očakávali drahé prstene, a menej atraktívni muži boli ochotní veľmi atraktívnym ženám kupovať oveľa drahšie prstene, než aké by zaobstarali ženám im primerane príťažlivým.

"Veľmi atraktívne a žiaduce ženy očakávajú od partnerov oveľa väčšiu investíciu. A muži si toto dobre uvedomujú," tvrdí jedna z autorov doktorka Madalyn Taylorová z Western Oregon University.

Jednoducho z toho vyplýva, že atraktívne ženy volia menej atraktívneho partnera len vtedy, keď vedia, že je bohatý.

Čítajte ďalej