10.7.2018 06:00 | Zaujímavosti

Takto by ste Mount Everest nechceli vidieť ani v zlom sne

Zdroj: repro foto YouTube / That's A Great Idea!
Aj na streche sveta zanecháva človek svoju stopu. Stany, odhodené horolezecké vybavenie, prázdne kyslíkové fľaše a dokonca exkrementy: horolezec zdolávajúci Mount Everest, ktorý si myslí, že vstúpi na nepoškvrnený sneh, iba žasne.

"Je to nechutné. Na hore sú tony odpadkov," hovorí Pemba Dordží Šerpa, nepálsky horský vodca, ktorý na Mount Everest vystúpil osemnásťkrát. Od 90. rokov minulého storočia, kedy začali komerčné expedície, začal byť 8848 metrov vysoký vrchol hojne navštevovaný. Iba na jar 2018 na neho vystúpilo najmenej 600 ľudí. Za túto popularitu však hora platí. Horolezci, ktorí si doprajú tento výstup, niekedy len málo dbajú o to, akú tu zanechávajú ekologickú stopu. A tak je Mount Everest pozvoľna posiaty odpadkami.

Nepál sa však snaží situáciu zvrátiť. V ostatných piatich rokoch požaduje od každej expedície kauciu vo výške 4000 dolárov (cca 3395 €), ktorú jej vrátia v prípade, keď každý horolezec znesie dole najmenej osem kilogramov odpadkov. Na tibetskej strane (Mount Everest leží na hranici medzi Čínou a Nepálom) žiadajú úrady rovnakú čiastku a dokonca horolezcom vymerajú pokutu vo výške 100 dolárov (cca 85 €) za každý chýbajúci kilogram.

Podľa Výboru pre kontrolu znečistenia Sagarmatha (SPCC) v roku 2017 horolezci na nepálskej strane zniesli nadol 25 ton pevného odpadu a 15 ton ľudského odpadu. V sezóne roku 2018 bolo dolu znesené ešte väčšie množstvo odpadkov, ale to je stále len časť toho, čo ľudia na hore zanechajú. Podľa SPCC iba polovica horolezcov znesie požadované množstvo odpadkov dole. Prepadnutie kaucie je totiž iba kvapkou v mori desaťtisícov dolárov, ktoré každý z nich za výstup na Mount Everest zaplatí. Podľa Pembu Dordžího Šerpu je hlavným problémom ľahostajnosť návštevníkov. Tým skôr, že oficiálni predstavitelia môžu prižmúriť oči za úplatok.

Cenová vojna medzi rôznymi operátormi vedie k tomu, že sa Mount Everest stáva prístupným pre stále viac neskúsených horolezcov. Lacnejšie expedície ponúkajú výstup len za 20.000 dolárov (cca 16 985 €), zatiaľ čo tie prestížnejšie môžu požadovať vyše 70.000 dolárov (cca 59 500 €). Horolezecký veterán Damian Benegas tvrdí, že príliv menej skúsených ľudí na najvyššiu horu zhoršuje problém ekologickej stopy. Predtým si horolezci sami niesli väčšinu  svojho vybavenia, dnes ho však veľa nováčikov nie je schopných uniesť. To musia zabezpečiť nosiči. Šerpovia tak musia nosiť vybavenie klienta a nie sú potom schopní znášať nadol odpadkové koše, vysvetľuje Damian Benegas a vyzýva agentúry, aby najímali viac vysokohorských nosičov. Ochrancovia životného prostredia sa tiež obávajú, aby znečistenie Mount Everestu nezasiahlo vody v údolí. Dnes sa exkrementy horolezcov zo základného tábora prevážajú do najbližšej dedine, kde sa hádžu do priekopy. "Počas monzúnu sa dostávajú až do rieky, vysvetľuje americký inžinier Garry Porter. Jeho tím chce postaviť kompostáreň pri základnom tábore, kde by sa exkrementy zmenili na hnojivo. Podľa Anga Ceringa Šerpu, bývalého prezidenta horolezeckej asociácie v Nepále, by bolo riešením posielať  tímy, ktoré by odpad zbierali. Jeho operátor Asian Trekking, ktorý zdôrazňuje ekologickú stránku svojich expedícii, tak zniesol za ostatných desať rokov 18 ton odpadu. "Nie je to ľahká práca. Vláda musí motivovať skupiny k upratovaniu a prísnejšie vyžadovať plnenie predpisov," hovorí.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie