9.7.2018 17:30 | Military

Legenda francúzskeho odboja Moulin: Nacistom nepomohlo ani mučenie

Zdroj: thefamouspeople.net
Po Jeanovi Moulinovi sú v celom Francúzsku pomenované ulice a školy. Jedna z najväčších legiend francúzskeho odboja počas 2. svetovej vojny dokázala s poverením Charlesa de Gaullea zjednotiť francúzsky odboj, kvôli zradcovi bol ale zatknutý a tvrdo mučený

Moulin sa narodil 20.6. 1899 v Béziers na juhu Francúzska. Škola mu spočiatku veľmi nešla, počas prvej svetovej vojny narukoval do armády, ale po vojne dokončil práva a pracoval ako prefekt v niekoľkých mestách. Druhá svetová vojna ho zastihla v Chartres. V roku 1940 bol prvýkrát zatknutý gestapom kvôli svojmu ľavicovému presvedčeniu. Pokúsil sa o samovraždu, a po ťažení francúzskej vlády vo Vichy na čele s maršalom Philippom Pétainom proti ľavicovým osobnostiam odišiel k odboju. V roku 1941 odišiel do Británie, kde sa stretol s Charlesom de Gaullom. Ten ho poveril zjednotením odbojových skupín a Moulin sa v roku 1942 vrátil výsadkom do Francúzska. Podarilo sa mu zorganizovať Zjednotené hnutie odporu a následne širšiu Národnú radu odboja (Conseil National de la Résistance).

V júni však bol v Lyone po udaní zatknutý gestapom a tvrdo mučený. Šéfom lyonského gestapa bol Klaus Barbie, známy ako "lyonský mäsiar", ktorý bol podľa francúzskych zdrojov prítomný na 4300 popravách a uväzneniu (čiastočne aj mučeniu) 14.000 odbojárov, vrátane Moulina. Jean Moulin na následky mučenia zomrel 8.7. 1943 v Métách cestou vlakom do Nemecka. Jeho pozostatky boli najprv uložené na najväčšom parížskom cintoríne Pere-Lachaise a v roku 1964 boli premiestené do Pantheónu, kde sú pochovaní velikáni francúzskej histórie. O tom, kto Moulina zradil, sa dodnes vedú spory.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie