7.7.2018 06:00 | Zaujímavosti

Havajské ostrovy: Synonymum pre pohodu a ničnerobenie

Zdroj: iStockphoto
Jedno z najodľahlejších, ale aj najkrajších miest na planéte - to je Havaj. Reťazec vulkanických ostrovov, kde žije 1,3 milióna obyvateľov, sa stal turistickým magnetom a rajom vodných športov.

Prvými obyvateľmi na Havaji boli pravdepodobne Polynézania, ktorí sem priplávali už 300 rokov pred Kristom. Prvými belochmi sa potom stali námorníci Angličana Jamesa Cooka. Na ostrovy potom začali prichádzať obchodníci, ktorí sa zaujímali hlavne o santalové drevo. Rozbehol sa prosperujúci obchod, ktorý však časom prispel k zániku havajskej kultúry. Strelné zbrane, alkohol, drogy a epidémie chorôb spôsobili, že miestnych ľudí začalo ubúdať v prospech prisťahovalcov z Ázie a Ameriky. Havajská spoločnosť bola rozdelená na kasty a neboli im cudzie ani ľudské obete. Ich koniec nastal až s činnosťou kresťanských misionárov.

Tradičná havajská monarchia sa začala meniť na monarchiu konštitučnú, ktorej prvým ministrom bol Američan Gerrit Judd. Jeho zásluhou boli urobené reformy a uzatvorených mnoho obchodných dohôd s USA. Rástla výroba trstinového cukru a jeho predaj na amerických trhoch. Zmluvy upravili množstvo vyváženého cukru a ochránili postavenie havajských pestovateľov. Výmenou za to USA získali právo zriadiť na Oahu námorný prístav, ktorý dostal meno Pearl Harbor, na ktorý v decembri 1941 nečakane zaútočili japonské lietadlá. Tento zákerný útok prinútil Spojené štáty vstúpiť do druhej svetovej vojny.

Po štátnom prevratu z roku 1893 povstalci zložení prevažne z občanov Spojených štátov zvrhli kráľovnú Havajského kráľovstva Liliuokalani. Moci sa ujal takzvaný Výbor občianskej bezpečnosti, ktorý požadoval pripojenie k USA. S tým ale nesúhlasil americký prezident Grover Cleveland a v júli 1894 bola vyhlásená Havajská republika. V roku 1897 nový americký prezident William McKinley súhlasil so zmluvou o anexii Havajských ostrovov, ktorá bola podpísaná 7.7. 1898 a ostrovy boli (podľa názorov oponentov nezákonne) anektované v prospech USA. Od roku 1900 mali ostrovy štatút amerického teritória v čele s guvernérom. Neskôr sa začalo uvažovať o trvalom pripojení Havaju k USA. Americký Kongres ale tento návrh v roku 1937 zamietol, politikom vadila značná vzdialenosť súostrovia od amerického kontinentu a zmiešané obyvateľstvo. Rýchly ekonomický rast po vojne a povesť havajských bojovníkov však opäť nastolili otázku, či majú byť ostrovy prijaté do Únie, alebo majú smerovať k nezávislosti. Nakoniec zvíťazila prvá možnosť. Dňa 7.7.1898  Havajské ostrovy anektovali Spojené štáty, 50. štátom USA sa stali v roku 1959.

Havaj tvorí osem hlavných ostrovov a viac ako stovka menších ostrovčekov a atolov. Všetky sa od seba odlišujú farebnosťou a štýlom života. Je tu príjemné podnebie, nádherné pláže, bohatá vegetácia aj činné vulkány. Najnavštevovanejším ostrovom, kde žijú viac ako tri štvrtiny obyvateľov, je Oahu. Leží na ňom aj hlavné mesto celého súostrovia Honolulu, ktoré sa okrem preslávenej pláže Waikiki môže pochváliť aj slávnym rodákom, ktorým je bývalý americký prezident Barack Obama.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie