6.7.2018 16:16 | Sex

Monogamia vs. polygamia: Komu máme viac závidieť?

Zdroj: iStockphoto
Ľudia žijúci v otvorených vzťahoch – teda takých, v ktorých nie sú sexuálne verní jedinému partnerovi – nie sú emočne a sexuálne nijako menej spokojní ako tí, ktorí veria monogamnému štýlu spolunažívania.

Podľa kanadských vedcov však stále čelia silnej diskriminácii, pretože sú väčšinovou spoločnosťou vnímaní ako amorálni ľudia. Jedinci, ktorí sa ale snažia sexom predchádzať radovánkam – či už v mono či polygamných vzťahoch – sú všeobecne menej šťastní a spokojní. „Ak majú partneri sex, aby si boli  blízki alebo naplnili svoje sexuálne túžby, nie je rozdiel v tom, ako sú spokojní so svojimi partnermi,“ tvrdia autori z Guelphskej univerzity.

Výsledky naznačujú, že pravdu môžu mať oba tábory. Záleží, čím argumentujú. Zástancovia monogamie môžu tvrdiť, že je polygamia zbytočná, pretože otvorené vzťahy neponúkajú nič viac, čo by monogamným chýbalo. Zástancovia otvorených vzťahov ale môžu argumentovať tým, že ich štýl súžitia nie je z hľadiska psychológie človeka škodlivejší ako monogamní, pretože partneri v nich sú rovnako spokojní so životom aj vzťahmi ako práve tí monogamne žijúci.

Všeobecne ale platí, a je jedno, či v monogamnom alebo polygamnom vzťahu, že vykonávanie sexu ako metódy, ako sa vyhnúť hádke či uzavrieť spor, má negatívny vplyv na spokojnosť so vzťahom a sexuálnym životom. „Zistili sme, že ľudia v dobrovoľne nemonogamnom vzťahu zažívajú rovnakú mieru uspokojení so vzťahom, psychologickú pohodu a uspokojenie so sexom ako tí, ktorí žijú v monogamnom vzťahu. To vyvracia spoločenský pohľad na monogamiu ako ideálne vzťahové nastavenie,“ tvrdí doktorka Jessica Woodová.

 

Čítajte ďalej