5.7.2018 06:00 | Military

Operácia Citadela: Kursk zmaril plány nacistov na východnej fronte

Kolóna nemeckých Panzerov III smeruje na Kursk
Kolóna nemeckých Panzerov III smeruje na Kursk
Zdroj: northfoto.com
Leto 1943, skoro dva milióny vojakov, tisíce tankov a samohybných diel sa stretlo v bitke o Kursk, ktorá ostáva najväčším stretom obrnencov všetkých čias. Pre nacistické Nemecko predstavovala asi poslednú nádej na zvrat na východnej fronte.

Bitka, ktorá po krátkej predohre z večera do rána na 5.7. 1943, totiž napriek výrazným sovietskym stratám po 50 dňoch bojov prakticky vyčerpala nemecké sily. Pôvodný plán operácie, ktorú velenie wehrmachtu pomenovalo Citadela, bol pritom presne opačný. Nemci si boli vedomí toho, že napriek mobilizácii skoro všetkých dostupných síl už nemajú dostatok zdrojov na mohutnú ofenzívu ako v predchádzajúcich dvoch vojnových rokoch, takže chceli "len" vyradiť z boja čo najviac nepriateľskej techniky a vojakov. Nakoniec síce boli straty Červenej armády väčšie ako tie nemecké, Sovieti ale boli schopní svojich mŕtvych a zajatých vojakov aj zničené tanky rýchlo nahradiť.

Porážka nemeckých síl pri Kursku mala viac príčin. Napríklad nesporne vyššie skúsenosti tankových osádok wehrmachtu a síl SS dokázali sovietski velitelia vyvážiť dôkladnou prípravou. Dopredu totiž poznali nielen miesto útoku Hitlerových generálov, ale aj čas niekoľkokrát odkladanej nemeckej ofenzívy. To vďaka informáciam od Britov, ktorí dokázali rozlúštiť tajné nemecké depeše. V nemeckom velení pritom plán útoku na Kursk nemal bezvýhradnú podporu. Skúsení dôstojníci vrátane maršala Ericha von Mansteina by totiž dali radšej prednosť stratégii "pružnej obrany", vďaka ktorej by nemecké jednotky dokázali odolávať silnejúcim Sovietom a postupne by vyčerpali ich útočný potenciál. Taký defenzívny prístup k bojom ale odmietal samotný Adolf Hitler, ktorého neodborné rozhodnutia neskôr nepriaznivo ovplyvnili aj samotný priebeh kurskej bitky.

Hitlera dokonca odrádzal od útoku aj sám tvorca nemeckých tankových vojsk Heinz Guderian. "Koľko ľudí podľa vás vôbec vie, kde leží Kursk. Prečo chceme tento rok na východe útočiť?" pýtal sa slávny generál vodcu. Ten mu síce mal dať za pravdu s tým, že kedykoľvek na pripravovaný útok myslí, obracia sa mu žalúdok, prípravy na ofenzívu ale bežali ďalej. Pôvodný Mansteinom požadovaný termín začatia útoku (najneskôr koncom mája) ale bol niekoľkokrát odložený, aby Nemci získali dostatok síl a novej techniky. Odklady ale pomohli nielen wehrmachtu, ktorý dostal úplne nové, ale v boji nevyskúšané tanky Tiger alebo mohutné stíhače tankov Ferdinand. Sovietski generáli pod vedením maršala Georgija Žukova tak totiž získali čas na posilnenie obrany okolo Kurska, ktorá nakoniec v až štyroch líniach siahala až niekoľko desiatok kilometrov za frontu. Krátko pred začatím bojov sa Sovieti pokúsili prekvapiť a ešte na zemi zničiť nemecké letectvo, ale bez úspechu.

Luftwaffe tak dokázala získať nad bojiskom jasnú prevahu a zničila stovky sovietskych tankov, o výsledku bitky sa ale rozhodovalo na zemi. Nemecký plán na kliešťový obchvat zo severu a od juhu sa kvôli dobre pripravenej obrane začal zadrhávať už od začiatku. Na juhu bojiska sa síce nemeckým tankistom a pechote podarilo preniknúť na dohľad ku Kursku, bola to ale skôr výnimka. Pri dedine Prochorovka potom 11.7. začal stret, ktorý nemá v histórii obdobu. Proti sebe sa postavilo na približne dvadsať kilometrovom úseku počas troch dní na tisíc tankov a samohybných diel, sovietske mali prevahu dva ku jednej. Na stiesnenom bojisku sa tanky dostávali doslova na dosah, a v boji stroj proti stroju do seba často narážali. Po desiatkach hodín bojov síce dosiahli nemeckí tankisti víťazstvo, na výsledku samotnej bitky to ale nič nezmenilo. Hlavne keď sa v rovnakom čase vylodili západní spojenci na Sicílii a Hitler prikázal stiahnuť od Kurska časť tankov.

Po stretnutí u Prochorovky bolo jasné, že je operácia Citadela odsúdená na neúspech. Niekoľko dní po tom sa začali nemecké jednotky sťahovať, 5. augusta červenoarmejci opäť získali mesto Orlov a 23. augusta konečne dobyli naspäť Charkov, stratený o päť mesiacov predtým. Bitka o Kursk znamenala definitívny zlom na východnej fronte. Po nej totiž prešla iniciatíva na stranu Červenej armády.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie