3.7.2018 10:05 | Macho

Viete, aké víno vám najviac chutí? Ak nie, existuje pomoc

Zdroj: iStockphoto
Americká spoločnosť Vinome ponúka domáci test DNA, ktorý pomôže naznačiť cestu vinárskeho konzumenta kadiaľ sa má vybrať, pokiaľ si chce naozaj pochutnať.

Stačí si odobrať ster z úst a nechať si vyšetriť DNA, z ktorej vyplynú chuťové preferencie. A test na základe výsledkov ponúkne priamo typy vín najvhodnejších pre daného užívateľa. Balíček Wine Explorer obsahuje ako test DNA spoločnosti Helix, tak aj sprievodcu svetom vín. Odobranú vzorku DNA konzument vína pošle do laboratória, odkiaľ výsledky dostane do ôsmich týždňov. S výsledkami dostane nielen na odpoveď na to, či mu viac ulahodí červené alebo biele víno, ale priamo aj ktoré odrody a z akých oblastí sú pre jeho jazyk najpríjemnejšie.

Výsledok klientovi priamo vysvetlí, či preferuje napríklad tóny vanilky alebo ostružín a naopak neznáša vôňu húb alebo bylín .... Test stojí 30 dolárov (cca 25,7 €), test DNA spoločnosti Helix, ktorý je podstatou celej tejto „vedy“, stojí až 80 dolárov (cca 69 €). Za takú sumu sa ale človek môže spoľahlivo predegustovať k obľúbeným vínam sám. A cesta k nájdeniu obľúbených  odrôd a značiek tak môže byť oveľa príjemnejšia a dobrodružnejšia ako genetická analýza.

Čítajte ďalej
VIDEO