30.6.2018 16:00 | Military

Čs. legionári vo Francúzsku: Sto rokov od prísahy vernosti

Zdroj: Reprofoto Youtube
Posledný júnový deň roku 1918 sa na pláni u východofrancúzskeho mesta Darney zhromaždilo približne 6000 československých legionárov, aby prisahali vernosť rodiacemu sa štátu.

Vtedy dorazilo mnoho hostí – budúci minister zahraničia Edvard Beneš, predstavitelia Čs. národnej rady a francúzsky prezident Raymond Poincaré. Ten v menej svojej krajiny uznal právo Čechov a Slovákov na samostatný štát a jednotke odovzdal ako dar od mesta Paríž prápor zhotovený podľa návrhu Františka Kupku.

V nasledujúcich dňoch sa príslušníci Československej streleckej brigády presunuli na front, kde sa v septembri a októbri 1918 zapojili do ťažkých bojov. Českí a slovenskí dobrovoľníci pritom bojovali vo Francúzsku už v roku 1915, kedy zasiahla do bojov v rámci Cudzineckej légie československá rota Nazdar. Na jar 1918 vznikol v Cognaku 22. peší pluk a neskôr 23. peší pluk. Obe jednotky sa stali základom brigády vyhlásenej v Darney, ktorá neskôr  bojovala vo východnom Francúzsku a stratila skoro 1200 mužov.

Legionársku prísahu pripomína v Darney pomník, ktorý sa však nerodil ľahko. Stál už v roku 1938, kvôli novému predvojnovému napätiu ale už nebol odhalený a v roku 1940 ho nacisti zničili. Nový pomník mal byť odhalený v roku 1968, plány ale narušila augustová okupácia, a slávnosť sa tak konala s desaťročným oneskorením, samozrejme bez oficiálnych čs. predstaviteľov. Výročie prísahy v Darney sa od roku 2002 oslavuje ako Deň ozbrojených síl Českej republiky.

Čítajte ďalej
VIDEO