29.6.2018 14:00 | Zaujímavosti

Lotyšsko: Neďaleký raj introvertov a kreatívnych hláv

Riga
Riga
Zdroj: iStockphoto
Lotyši pôsobia ako národ introvertov – veľmi sa nedružia a k cudzím ľuďom sú obzvlášť rezervovaní. Táto črta nápadná hlavne zahraničným návštevníkom súvisí s kreativitou, nízkou hustotou obyvateľstva a minulosťou. Ale Lotyši si z nej dokážu urobiť aj srandu, napísal server BBC

Lotyši sa na cudzinca neusmievajú. V Rige pracuje ako sprievodca Philip Birzulis, ktorý sa do Lotyšska presťahoval v roku 1994. Vtedy ho prekvapilo, že niektorí ľudia radšej prejdú na druhú stranu ulice, aby sa vyhli stretnutiu s inou osobou. Reportérka BBC priblížila svoju skúsenosť z pobaltského štátu z cesty vlakom. Po nejakej dobe si uvedomila, že v súprave rozpráva iba ona a jej priatelia Pri prechádzke Rigou si zase všimla, že aj spolucestujúci Lotyši si medzi sebou udržiavajú väčší odstup.

Lotyšská spisovateľka Anete Konsteová navrhla kampaň, ktorá rezervovanosť jej 2,2 miliónového národa oslavuje a karikuje. Súčasťou je napríklad obrázok muža sediaceho na toalete. Nad ním je nápis "Konečne som sám. Aká úľava." "Nemyslím, že naša kampaň preháňa. V skutočnosti je to ešte horšie!" prehlásila Konsteová. Vedecké štúdie preukázali väzbu medzi tvorivosťou s sklonmi k samote. A kreativita je dôležitou súčasťou identity Lotyšov, tvrdia miestni psychológovia. Vláda v Rige zdôrazňuje kreativitu vo svojich vzdelávacích a ekonomických plánoch a Európska komisia zaraďuje Lotyšsko medzi krajiny  s najvyšším podielom kreatívneho priemyslu. Patria do neho odvetvia ako software, umenie, reklama, architektúra a módne návrhárstvo. Rezervovanosť Lotyšov súvisí aj s nízkou hustotou obyvateľstva a s nerovnomerným osídlením krajiny. "Lotyši jednoducho nie sú zvyknutí  vidieť okolo seba veľa iných ľudí. Je skôr vzácnosťou, že by museli čakať na stôl v reštaurácii alebo sedieť blízko ďalších hostí," povedala architektka Evelina Ozolaová.

"Cez deň sa nezhromažďujeme v kaviarňach, nepribližujeme sa k náhodným ľuďom na ulici," uviedla  prekladateľka a novinárka Justine Verneraová. Dodala, že v národnej identite prežíva ideál sebestačnosti. Ten často vychádza z romantizovanej predstavy historických izolovaných vidieckych statkov.  BBC upozorňuje, že napriek všetkej podobnosti sa nedá hovoriť o zhodnej povahe všetkých obyvateľov Lotyšska. Už preto nie, že v krajine žije a početná ruská komunita a ďalšie menšiny s vlastnou kultúrnou tradíciou. Rozdiely sú aj medzi generáciami. Starší ľudia vychovaní v sovietskej dobe vynucovaného kolektivizmu sa nesprávajú úplne rovnako ako tí, čo vyrastali v porevolučnej ére. Mnohí Lotyši navyše tvrdia, že sklon k introverzii je vlastný aj Fínom či Estóncom. Osobný priestor si majú dôkladne strážiť aj Švédi.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie