26.6.2018 14:00 | Military

Paul Mauser: Jeho systém záveru sa používa vyše sto rokov

Gewehr 98
Gewehr 98
Zdroj: wikipédia
Dňa 27.6.1838 sa narodil nemecký priemyselník a konštruktér strelných zbraní Peter Paul Mauser. Do histórie vojenstva vstúpil ako tvorca slávnej opakovacej pušky Gewehr 98.

S princípmi fungovania palných zbraní sa zoznámil už v útlom veku, pretože  jeho otec pracoval v zbrojovke. Po absolvovaní vojenskej služby sa Paul spojil so svojim bratom Wilhelmom a spoločne vyvinuli pušku, ktorú začiatkom sedemdesiatych rokov 19. storočia  zaviedla do svojej výzbroje armáda čerstvo zjednoteného Nemecka. Počas nasledujúcich pokusov vyvinul Paul Mauser vlastný systém valcového posuvného záveru.

Záver je kritickou súčasťou každej palnej zbrane, ktorej účelom je uzavrieť pred výstrelom náboj v nábojovej komore. Mauserom navrhnutý mechanizmus vynikal ľahkou obsluhou a spoľahlivosťou aj pri drsnejšom zaobchádzaní. V roku 1898 zaviedla do svojej výzbroje opakovacie pušky s Mauserovým uzáverom nemecká armáda. Zbraň nesúca označenie Gewehr 98 sa osvedčila a Mauserova zbrojovka ju úspešne exportovala.Vďaka tomu sa "mauserka" stala v mnohých krajinách vzorom štandardnej vojenské opakovačky. Definitívne ju z výzbroje nemecká armáda vyradila až po 2. svetovej vojne v roku 1945. Paul Mauser bol za svoje zásluhy povýšený nemeckým cisárom do šľachtického stavu. Zomrel 29.5. 1914. Jeho systému záveru sa dodnes používa napríklad pri loveckých puškách.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie