22.6.2018 16:00 | Sex

Čuch je náš zmysel mocný, pri sexe je nápomocný


Keď si sa už tak dôkladne celý vydrhol solvínou, tak si zaslúžiš odmenu.
Keď si sa už tak dôkladne celý vydrhol solvínou, tak si zaslúžiš odmenu.
Zdroj: iStockphoto
Čuch je veľmi významný zmyslový orgán v partnerskom živote. Aj keď medzi cicavcami nemáme práve najcitlivejší nos, dokážeme takto veľmi rýchlo vnímať podstatné signály o sexuálnom náprotivku.

Pokiaľ nám partnerka vonia, je to známka toho, že sú naše gény odlišné a je vhodná pre splodenie potomkov. Ženy mávajú čuch citlivejší ako muži. Vedci z Nemecka zistili, že je to pre ne výhoda. Ženy s najcitlivejším čuchom si najviac užívajú sex a častejšie dosahujú orgazmus. Tie bez čuchu majú naopak problémy.

Tím doktorky Johanny Bendasovej z Technickej univerzity v Drážďanoch zistil, že u mužov a žien súvisí citlivosť voči pachom s vyššou sexuálnou túžbou a lepším prežívaním sexu. Ľudia silne vnímajúci vône tela, sa nielen ľahšie vzrušia, ale aj ľahšie vyvrcholia. Pri ženách to platí dvojnásobne. U nich sa citlivosť čuchu líši aj počas menštruačného cyklu. Pri ovulácii majú  čuch najcitlivejší a tiež sa najľahšie vzrušia, najviac túžia po sexe a najľahšie dosahujú vyvrcholenie. Citlivosť čuchu ale narúša hormonálna antikoncepcia. Vedci z Floridy a Británie preukázali, že žena užívajúca hormonálnu antikoncepciu je schopná začať vzťah s mužom, ktorý by jej bez hormónov inak nepríjemne páchol. Problém môže nastať, keď žena začne vzťah s niekým pod vplyvom hormónov a následne ich vysadí. Partner pre ňu môže  byť zrazu pachovo odpudivý.

Čítajte ďalej