22.6.2018 14:00 | Military

Jagdpanzer 38: Jeho výstrel trhal pancier aj morálku tankistov

Jagdpanzer 38
Jagdpanzer 38
Zdroj: iStockphoto
Na začiatku roku 1943 hlavný inšpektor nemeckých tankových vojsk Heinz Guderian požadoval vývoj nového ľahkého stíhača tankov s dostatočným pancierovaním a nízkou siluetou, ktorý by nahradil existujúce kolesové ťahané protitankové zbrane a zastarané stroje Marder.

Stíhače tankov mali v nemeckej armáde široké uplatnenie na všetkých frontoch. Nový typ bol postavený na podvozku tanku PzKpfw 38 (t), vyrábaného v Protektoráte. Jeho pancierové pláty boli uložené šikmo, čo zvyšovalo jeho balistickú odolnosť, aj napriek ich neveľkej hrúbke. V priebehu marca 1944 dostala nemecká armáda prvé tri prototypy, pričom stroje dostali označenie Jägdpanzer 38. Prezývka Hetzer (štváč) bola neoficiálna, vytvorili ju nemeckí vojaci. Stíhač tankov si 20. apríla 1944 prezrel aj Adolf Hitler, po čom bolo následne rozhodnuté o jeho sériovej výrobe.

 

Nacisti sa sústredili na výrobu ľahších stíhačov hlavne kvôli po tom, čo sa na frontách stále viac nedostávalo potrebné množstvo tankov. Nemecký priemysel nezvládal drahú a vo svojich dôsledkoch neefektívnu výrobu ťažkých tankov Tiger a stíhačov Ferdinand. Hoci bola sila týchto zbraní odstrašujúca, ich bojová hodnota nezodpovedala vynaloženým prostriedkom. Prevádzku nemeckých ťažkých tankov navyše komplikovala veľká poruchovosť ich preťažovaných dielov, komplikovaná údržba a veľká spotreba pohonných hmôt.

Zvláštnosťou Hetzera bolo uloženie kanónu na pravej strane, akoby na "mieste spolujazdca". Konštruktéri zvolili toto riešenie s ohľadom na priestor pre osádku. Asymetrické uloženie kanónu spôsobilo o 850 kg väčšie zaťaženie stroja na pravej strane a tým aj väčšie opotrebovanie tohto súkolia. Ťažší pancier vpredu a dlhý vysunutý kanón robili vozidlu "ťažký predok“. Nedostatok priestoru na pravej strane viedol aj k závažnejšiemu taktickému nedostatku. Hetzer nemal na pravej strane priezor a periskopy strelca a veliteľa umiestené na ľavej strane strechy korby neobsiahli dostatočne pravú stranu. Stíhač tanku preto musel bojovať v súčinnosti s pechotou, ktorá ho musela strážiť zboku a zozadu. V rozličných bojových situáciach však Hetzer doplácal práve na bočné zásahy. Do konca vojny bolo vyrobených asi 2800 kusov. Po skončení vojny Česko-Slovensko obnovilo výrobu pre vlastné potreby aj export.

 

Jagdpanzer 38(t) „Hetzer“

Posádka:  veliteľ, nabíjač, vodič, radista
Dĺžka: 6,38 m
Šírka: 2,63 m
Výška: 2,17 m
Hmotnosť: 15 750 kg
Pancierovanie: 8 až 70 mm
Primárna zbraň: kanón Pak 39 L/48 kalibru 75 mm
Sekundárna zbraň: guľomet MG 34
Pohon: benzínový 6-valcový motor Praga AE 2800 s sile 160 konských síl
Prevodovka:  Praga Wilson
Max. rýchlosť:  39 km/h po kvalitnej ceste, 25 km/h v teréne
Dojazd: 180 km po kvalitnej ceste
Priechodnosť: svah so sklonom 75%, steny 65 cm, brody 90 cm, okopy 1,3 cm


Medzi hráčmi videohry World Of Tanks má Hetzer slušnú reputáciu.Zdroje: Wikipédia, rozhlas.cz

Čítajte ďalej