21.6.2018 16:00 | Sex

O mužskom či ženskom pohlaví rozhoduje len ...

Zdroj: iStockphoto
V začiatkoch genetiky sa ľudia domnievali, že vznik pohlavia u človeka určuje chromozóm Y. Keď ho embryo má, vznikne z neho vždy muž. Ak nie, dvojica chromozómov XX vyvíja embryo ako ženu.

Lenže potom sa objavili jedinci s chromozómami XY, ktorí nemali penis a semenníky, ale narodili sa s telom ženy. A tak začalo ďalšie skúmanie, ktoré viedlo k chápaniu vývoja fyzického pohlavia. Najnovšie výskumy odhalili ďalšie zákonitosti genetiky a malý kúsok DNA, ktorý ovplyvňuje rozvoj mužských pohlavných orgánov. Keď je nefunkčný, majiteľ chromozómov XY sa vyvíja ako žena.

V roku 1991 popísali britskí genetici gén Sry, ktorý rozhoduje o tom, že sa z embrya s chromozómami XY vyvíja muž. Názov Sry je skratkou anglického short sex-determining region Y (krátky pohlavie určujúci úsek na chromozóme Y). Jeho činnosťou (kóduje proteín SOX9) dochádza k tomu, že sa výbežky kmeňových buniek pre pohlavné orgány začnú vyvíjať ako semenníky. Tie potom produkujú testosterón, ktorý ďalej podporuje vývoj plodu ako chlapca. Keď nie je Sry funkčný, tak sa aj jedinec XY vyvíja ako žena. Takých prípadov sa narodí každý rok na celom svete veľmi veľa.

Londýnski genetici ale zistili, že Sry nepracuje samostatne a o jeho aktivácii a činnosti rozhoduje ešte iný – pomerne veľmi krátky – úsek DNA. Pomenovali ho Enhancer 13. Pokiaľ tento úsek chýba alebo je poškodený, Sry nie je úplne aktívny a opäť dochádza k poškodeniu vývoja pohlavných orgánov mužským smerom. Spomínaný úsek pritom nekóduje žiadnu bielkovinu, ktorá by spomínané funkcie plnila. Ale ovplyvňuje priamo činnosť Sry. „Je to veľmi jemná rovnováha, ktorá sa vydáva jedným, alebo druhým smerom. Sry je tam a celý proces začína, potom sa hneď aktivujú všetky ostatné mechanizmy, ktoré jeho činnosť posilňujú, práve ako enhancer 13… Je to úbohý malý gén, prebudí sa, vydá povel a opäť zaspí, dalo by sa povedať, že je to typický chlap,“ uviedol v rozhovore pre denník The Mail profesor Robin Lovell-Badge z londýnskeho Inštitútu Francisa Cricka.

Čítajte ďalej