21.6.2018 10:30 | Macho

Antibiotiká vs. rakovina: Kedy už môžu lieky škodiť?

Zdroj: iStockphoto
O tom, že nadužívame antibiotiká a praktickí lekári ich predpisujú zbytočne, niet pochýb. Odborníci dlhodobo varujú, že nadmerné užívanie týchto liekov zvyšuje odolnosť baktérií voči antibiotikám a oslabuje účinnosť liečby smrteľných infekcii.

Vedci z Manchesteru teraz zistili, že nadužívanie antibiotík tiež výrazne znižuje šancu na prežitie u pacientov s rakovinou. Antibiotiká totiž likvidujú prospešné baktérie črevnej mikroflóry, ktoré sú pri liečbe rakoviny dôležité. Vedci preukázali, že onkologickí pacienti užívajúci antibiotiká, sa dožívali v priemere o polovicu menej dní ako pacienti, ktorí žiadne antibiotiká neužívali. A jedinci, ktorí ich užívali dlhodobo a opakovane, sa dožívali dokonca len tretinovej dĺžky života tých pacientov s rakovinou, ktorí antibiotiká neužívali vôbec.

 „Ľudia idú k praktickému lekárovi a ten si hovorí, môj ty bože, to je pacient s rakovinou, potrebuje antibiotiká. Pokiaľ ich niekto naozaj potrebuje, potom je to samozrejme nutné. Ale my hovoríme, že predpisovanie týchto liekov by malo byť vždy veľmi dôkladne zvážené,“ uviedol jeden z autorov výskumu doktor Matthew Krebs.

Čítajte ďalej