14.6.2018 10:00 | Macho

Bez ranného kofeínu neurobíte ani čiarku?

Zdroj: iStockphoto
Milióny ľudí na celom svete si nedokážu predstaviť ráno bez kávy. A mnohí by bez nej neurobili v práci nič. Vedci z Ohia tvrdia, že to má svoje hlbšie dôvody.

Kofeín totiž preukázateľne podporuje tímovú prácu a zvyšuje sústredenosť. Psychológovia zo Štátnej univerzity v Ohiu uskutočnili niekoľko experimentov, pri ktorých testovali účinky kávy bez kofeínu a kávy s kofeínom na výkonnosť zamestnancov. Z výsledkov vyplýva, že ľudia napojený kofeínovou kávou, nielenže vydržia pri zverenej úlohe dlhšie, pracujú tímovejšie a majú lepšie výsledky, ale navyše hodnotia prácu pozitívnejšie ako tí, ktorí pijú kávu bez kofeínu. Na začiatku experimentu pritom nikto z účastníkov netušil, či dostáva kávu s kofeínom alebo bez.

„Celkovo z výsledkov jasne vyplýva, že kofeínová káva zvyšuje bdelosť a sústredenosť. Osoby, ktoré mali kofeín, tiež pri riešení zadania vyslovovali viac nápadov. Myslíme si, že keď sú ľudia viac bdelí, vnímajú seba a ostatných členov skupiny ako oddanejších a to vedie k pozitívnemu postoji,“ tvrdí doktor Amit Singh.

Reakcia našej redakcie: Práca - nepráca, dajte si teraz s kolegami šálku kávy. Vy sa totiž neflákate, vy chcete len tímovejšie pracovať na lepšie hospodárske výsledky.

Čítajte ďalej