13.6.2018 10:00 | Macho

Núti vás telo nezdravo jesť a priberáte? Dôvod môže byť tento

Zdroj: iStockphoto
Vedci z Arizony tvrdia, že nedostatok spánku núti ľudí prejedať sa mastnými a nezdravými jedlami. Unavený mozog totiž inak reaguje na pocity hladu a nasýtenia a núti svojho majiteľa, aby sa večer nezdravo napchával

To vysvetľuje, prečo sú ľudia, ktorí nespia každú noc minimálne sedem hodín, veľmi často obézni. Dve tretiny ľudí, ktorí sa nevyspia dostatočne počas noci, majú nasledujúci deň silnú chuť na nezdravé pokrmy a jedia neskoro večer a v noci. „Laboratórne výskumy naznačujú, že spánková deprivácia (nedostatok spánku) môže viesť k silným chutiam na nezdravé jedlo v noci, čo postupne vedie k naberaniu na hmotnosti.

Táto štúdia poskytuje dôležitú informáciu o tomto procese, že laboratórne zistenia môžu  zodpovedať skutočnému životu. Toto spojenie medzi nedostatočným spánkom, chuťami na nezdravé jedlo a nezdravým maškrtením v noci môže predstavovať dôležitú cestu, ako spánok pomáha regulovať metabolizmus,“ tvrdí profesor Michael Grandner z Arizonskej univerzity.

Nevyspaný organizmus má v krvi vyššiu hladinu stresového hormónu kortizolu, ktorý núti človeka viac konzumovať energeticky bohaté pokrmy. Lenže kortizol tiež urýchľuje proces ukladania energie do tukových zásob.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie