11.6.2018 17:30 | Zaujímavosti

Odkiaľ sa vzali názvy jednotlivých štátov sveta?

Zdroj: northfoto.com
V niektorých prípadoch je jasné, z čoho boli odvodené. Ale aj ten najzarytejší milovník zemepisu by mohol mať problém rozlúštiť, aký štát má vo vlastnom jazyku názov odvodený od "krevetej rieky", alebo "kučeravých mužov", napísal server News.com.au. V prvom prípade ide o Kamerun, v druhom o Papuu-Novú Guineu.

Niektoré názvy štátov sú dosť jednoznačné: Turecko je "krajina Turkov" a India "krajina na Indu". V iných prípadoch ale mená vyslovene nesedia. To je aj prípad jednej z najväčších krajín sveta - Kanady - čo znamená "dedina". Zvláštne a zaujímavé prapočiatky názvov krajín zostavil do zbierky máp nový online projekt Credit Card Compare.

Meno Austrálie pochádza ako mnoho ďalších z gréčtiny "Boli to Gréci, ktorí prišli s názvom Terra Australis Incognita, čo znamená „neznáma južná krajina“, keď snívali o neznámych pevninách na južnej pologuli," uviedol David Boyd, ktorý na projekte pracoval. "Niektorí verili, že tieto pevniny na opačnej pologuli sú počiatkom zrodenia celého vesmíru. Názov ostrovného štátu Samoa znamená „posvätný stred“ a podľa legiend práve na tomto mieste samojský boh Tagaloalagi stvoril svet," dodal. Mapy rovnako tak ukazujú, ako európske štáty získali mená podľa migračných trás osadníkov – Francúzsko má napríklad odvodený názov od germánskeho kmeňa Frankov, ktorý sa tam usadil. Nórsko potom znamená "cesta na sever", a ide o odkaz na starodávnu vikingskú trasu.

 "Ázia  zaberá tretinu plochy celkovej pevniny na svete a je najľudnatejším kontinentom na planéte," uviedol Boyd. "V názve krajiny sa odráža jej bohatá rozmanitosť kultúry a histórie." Preto sa tu dá nájsť napríklad "krajina hromového draka" (Bhután), "krajina vychádzajúceho slnka" (Japonsko), "hornatá krajina" (Afganistan) či "krajina slobodných" (Thajsko). Názvy afrických štátov odkrývajú históriu domorodých kultúr a kolonizácie. Napríklad Malawi znamená "krajina plameňov", čo pravdepodobne odkazuje na miestny zvyk vypaľovania suchej trávy pri príprave pôdy na kultiváciu.

Názov Amerika sa odvodzuje od talianskeho moreplavca Ameriga Vespucciho, ktorý ako prvý zistil, že tento kontinent je oddelenou pevninou, a nielen  východným pobrežím Ázie. "Objavenie 'Nového sveta' odštartovalo tragické obdobie vojen a konfliktov o územie," dodal Boyd. Na názvoch krajín sa tam najviac podpísali španielski kolonizátori. "Mexiko je zjednodušeným španielskym prepisom názvu aztéckeho hlavného mesta z jazyka náhuatl, ktorý znamenal 'v pupku Mesiaca'." "V Strednej Amerike a Karibiku objavili španielski dobyvatelia také perly, ako 'krajinu pri vode', či 'miesto  granátových jabĺk' - teda Nikaragua a Grenada." A podobne popisné sú aj názvy množstva  juhoamerických krajín, vrátane "krajiny pozdĺž striebornej rieky" (Argentína) alebo "malých Benátok" (Venezuela).

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie