8.6.2018 14:00 | Military

Tajný príkaz o sovietskych gulagoch: Prečo TO robia?

Zdroj: iStock / adam
V Rusku sa na základe tajného vládneho príkazu z roku 2014 likvidujú písomné dokumenty s údajmi o osobách prenasledovaných počas éry boľševického diktátora Josifa Stalina.

Dňa 8.6.2018 to napísal ruský denník Kommersant s odvolaním na slová Romana Romanova, šéfa Múzea dejín Gulagu, systému trestných pracovných táborov. Podľa Romanova sa ničia evidenčné karty odsúdených s údajmi o mieste ich väznenia. Celkovo bolo podľa ruských historikov v táboroch väznených 12 miliónov, ale možno až 18 miliónov ľudí, z ktorých najmenej jeden a pol milióna útrapy neprežilo. Podľa informácii českých bádateľov trestnými tábormi prešli hlavne v rokoch 1937-1938 aj tisíce československých občanov.

Pre Romanova je informácia o ničení dokumentov nečakaná. Akcia môže mať "katastrofálne následky" pre štúdium dejín Gulagu a pre dohľadanie obetí. So žiadosťou o vysvetlenie sa šéf múzea obrátil na predsedu prezidentskej rady pre ľudské práva Michaila Fedotova, píše Kommersant. O ničení evidenčných kariet sa podľa listu dozvedel ako prvý bádateľ Sergej Prudovskij. Medzirezortný príkaz, ktorý bola podľa jeho informácii vydaný vo februári 2014, oznamoval  archívom ničiť karty 80 rokov po narodení evidovanej osoby. To by znamenalo likvidáciu všetkých evidenčných kariet z rokov 1937-1938, z obdobia najkrutejšieho boľševického teroru. Podľa praxe sovietskych bezpečnostných zložiek sa spisy odsúdených trvalo uchovávali len v prípade ich úmrtia. Pokiaľ bol väzeň prepustený na slobodu, jeho spis sa ničil a zachovaná bola len evidenčná karta s osobnými údajmi a miestami väznenia, informoval Kommersant. Karty sú sústredené v archívoch ministerstva vnútra a po zničení by boli informácie v nich obsiahnuté stratené.

Čítajte ďalej