7.6.2018 06:00 | Macho

Mladíci by mali byť po zápale slepého čreva na pozore

Zdroj: iStockphoto
Švédski vedci odhalili zvláštny vzťah medzi zápalom slepého čreva pred a počas dospievania a extrémnym rizikom rakoviny prostaty v neskoršej dospelosti.

Muži pred dvadsiatkou, ktorí prekonali zápal prívesku slepého čreva (apendixu), neskoršie ochorejú a umrú na rakovinu prostaty až deväťkrát častejšie. Zatiaľ sa nevie, prečo medzi oboma orgánmi existuje taký silný vzťah, ale pravdepodobne ide o to, že zápal apendixu je veľmi silný a zápalové látky zvyšujú výrazne riziko rozvoja nádoru v prostate. Výsledky sa opierajú o sledovanie 240 tisícov švédskych mužov za štyridsať rokov.

Muži, ktorí prekonali apendicitídu pred dvadsiatym rokom života, ochoreli akoukoľvek formou rakoviny prostaty o sedemdesiat percent častejšie. Agresívna forma rakoviny prostaty postretla týchto mužov dokonca štyrikrát častejšie a na následky ochorenia zomreli až deväťkrát častejšie. „Tieto výsledky naznačujú, že včasná diagnóza apendicitídy pred dosiahnutím dospelosti má význam pre stanovenie rizika rakoviny prostaty neskôr v živote,“ uvádzajú autori z univerzity v Örebro.

Čítajte ďalej