6.6.2018 16:00 | Macho

Pred 50 rokmi zastihlo rodinné prekliatie aj "Bobbyho" Kennedyho

Robert Francis Kennedy  (* 20.11.1925  -  † 6.6. 1968)
Robert Francis Kennedy (* 20.11.1925 - † 6.6. 1968)
Zdroj: northfoto.com
Málokto bol v Amerike 60. rokov populárnejší ako Robert "Bobby" Kennedy - schopný, skúsený a usmievavý senátor s najvyššími ambíciami. Na popularite mu pridával aj fakt, že jeho starší brat John Fitzgerald zomrel v novembri 1963 v najvyššom úrade "mučeníckou smrťou".

A Bobby mal našliapnuté k dokončeniu jeho práce. Namiesto pokračovania ságy o úspechu a moci klanu Kennedyovcov sa ale stal ďalším aktérom tragédie tejto rodiny. Krátko pred osudnými výstrelmi oznámil svojim priaznivcom v hoteli Ambassador v Los Angeles triumf v kľúčových prezidentských primárkach v Kalifornii. Skratkou cez kuchynskú chodbu k výťahu sa chcel Kennedy vyhnúť preplneným priestorom. S touto ústupovou cestou však počítal aj Palestínčan Sirhán Bišára Sirhán, zarytý nepriateľ Izraela, ktorý sa chcel pomstiť USA za ich podporu židovskému štátu počas šesťdennej vojny. Dva z ôsmich jeho výstrelov zasiahli v noci na 5.6.1968 svoj cieľ. Jeho vrah si dodnes odpykáva doživotný trest.

Do osudov bratov Kennedyovcov, ktorí do najvyšších stupňov americkej politiky vstúpili v prelomových 60. rokoch, sa značne premietla napätá situácia vo svete aj v USA. Elegantne pôsobiaci mladíci, ktorí priniesli na politickú arénu "svieži vietor", boli tŕňom v oku konzervatívne založených kruhov v USA a skostnatene pôsobiacim pohlavárom zo socialistických krajín. Pôvodne Bobby uvažoval o svojej kandidatúre až v nasledujúcich voľbách v roku 1972, všetko ale nakoniec nabralo rýchlejší spád. Keď v roku 1960 demokrati nominovali Johna Fitzgeralda ako kandidáta na prezidenta, dostal "mladší braček" Bobby za svoju pomoc v kampani darček v podobe striebornej tabatierky, na ktorej bol vyrytý nápis "Po mne - prečo nie ty?".

 Robert Francis Kennedy sa narodil 20.11. 1925 v Bostone v štáte Massachusetts v rodine multimilionára a diplomata írskeho pôvodu. Siedme dieťa Josepha a Rose Kennedyových bolo predurčené k úspechu. Už počas bakalárskych štúdií na Harvardovej univerzite bol jedným z lídrov školského futbalového tímu, titul právnika na Virgínskej univerzite ozdobil aj úspešným vedením bratovej kampane do Senátu. Ďalšia Bobbyho kariéra už bola spojená výhradne s politikou. Najprv pracoval v tíme neslávne známeho "lovca ľavičiarov" Joea McCarthyho, neskôr šéfoval výboru, ktorý vyšetroval nelegálne praktiky okolo odborového hnutia, ktoré bývali spájané s menom Jimmyho Hoffa. Do skutočného výťahu k moci ale Kennedyho posadil až starší brat. Tomu viedol prezidentskú kampaň a v jeho vláde zastával funkciu  ministra spravodlivosti (do septembra 1964) a hlavne radcu. Za 44 mesiacov v úrade si Bobby vydobyl povesť politika s citom pre spravodlivosť  - vystupoval proti rasovej diskriminácii, bol úzkym spolupracovníkom svojho brata prezidenta pri príprave zákonov o ľudských právach a jednou z kľúčových postáv pri riešení napätej kubánskej krízy v roku 1962. Odporcovia ale poukazovali aj na koncentráciu moci, ktorou Kennedyovci vtedy vládli, a Bobby bol napádaný za údajné zneužívanie bezpečnostných zložiek pre destabilizáciu protivníkov a krytie problémov rodinného klanu.

 

Predtým ako Lee Harvey Oswald spáchal v roku 1963 na JFK atentát, bola Bobbyho pozícia pevná. Po nástupe Lyndona Johnsona do Bieleho domu sa nechal zvoliť senátorom za štát New York. Kritizoval Johnsonovu politiku v Dominikánskej republike, presadzoval zmluvu o nešírení jadrových  zbraní, navrhol koncept novej politiky voči Latinskej Amerike a poukazoval na nemorálnosť a nezmyselnosť vietnamskej vojny. Nepodľahol ani naliehaniu, aby šiel do boja o stranícku nomináciu do prezidentských volieb. Jeho chvíľa prišla po tom, čo v prvých primárkach v roku 1968 zvíťazil v New Hampshire podceňovaný senátor Eugen MacCarthy využívajúci kennedyovskú rétoriku. Bobby sa vrhol do boja – okrem Oregonu v podstate len víťazného. Definitívny verdikt mal padnúť v Kalifornii, čo je štát, ktorý dodáva najvyšší počet voliteľov. Práve v boji o neho predniesol v televíznej debate zrejme osudnú vetu: "USA by mala dodať lietadlá Izraelu." Práve na jej základe si ho údajne vybral útočník. Bobby zomrel na následky atentátu 6.6. 1968 vo veku iba 42 rokov. Hoci sú s ním spájané povesti o mimomanželských aférach (mal sa s bratom dokonca deliť o priazeň hollywoodskej divy Marilyn Monroeovej), bol príkladným manželom a otcom 11 detí (posledné sa narodilo až po jeho smrti). Pochovaný je niekoľko desiatok metrov od svojho brata na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Washingtonu.

Čítajte ďalej