6.6.2018 10:25 | Macho

Nové zistenie o črevách prekvapilo aj vedcov: Čo objavili?

Zdroj: iStockphoto
Mozog je hlavnou časťou centrálnej nervovej sústavy, ktorá riadi a koordinuje všetky funkcie v tele. Vedcom ale dlho unikal pomerne autonómny nervový systém v črevách.

Austrálski neurológovia zistili, že tam existuje črevná nervová sústava, ktorá je akýmsi druhým mozgom nášho tela. S tým v hlave úzko spolupracuje, je ale do značnej miery na ňom nezávislý a ovplyvňuje trávenie, pochod stolice črevami a distribúciu baktérií v hrubom čreve.

Jedným z najväčších záhad tráviaceho traku je to, ako veľké populácie črevných neurónov riadia pohon obsahu čriev,“ tvrdí profesor Nick Spencer z univerzity Flinders v Adelaide. Jeho tím študoval 400 000 neurónov v tráviacom trakte myší. Tie boli zvolené ako modelový organizmus reprezentujúci všetky cicavce vrátane človeka. Črevné neuróny pracujú synchrónne doslova ako mozog nezávisle na tom v hlave. A pracujú tak špecificky, že sa to nepodobá žiadnemu inému nervovému systému v tele cicavcov. Pracuje to naozaj ako mozog sám o sebe,“ tvrdí profesor Spencer. Podľa neho má tráviaci trakt ako jediný orgán v tele vlastný kompletný systém nervov, ktoré pracujú úplne nezávisle na mozgu či predĺženej mieche.

Čítajte ďalej