5.6.2018 14:00 | Technika

Technews: Nový iOS 12, miliardové kúpy a predaje, aj hrozba phishingu

Zdroj: reprofoto YouTube /MacRumors
Ostatný týždeň nebol na novinky v IT vôbec skúpy. Okrem nového operačného systému od Apple lietali na nových kúpno – predajných zmluvách poriadne miliardy.

Nový Apple iOS 12 zrýchli aj staršie zariadenia
Spoločnosť Apple predstavila 4.6.2018 najnovšiu verziu svojho operačného systému pre iPhone a iPad. Nový iOS 12 môže vykonávať jednoduché úlohy, ako je otváranie aplikácii, až dvakrát rýchlejšie ako jeho predchodca a fungovať bude na rovnakých zariadeniach ako iOS 11, teda na prístrojoch vyrobených od roku 2013. Na výročnej vývojárskej konferencii predviedla aj niektoré  nové funkcie, ako je rodičovská kontrola aplikácii, aké ich deti používajú a koľko s nimi trávia času. Ďalšou novinkou sú skupinové videohovory s až 32 užívateľmi. Zariadenie s iOS 12  bude môcť užívateľa  informovať o tom, koľko času trávi s aplikáciami. Pre konkrétne si potom môžu nastavovať časové limity. Novinky ale nebudú dostupné hneď, skôr ukazujú smer, kam sa zameriavajú vývojári Applu. Nový operačný systém by mal byť podľa agentúry AP k dispozícii v septembri 2018. (ČTK)

Kvalitnejšie displeje v nových iPhonoch
Apple bude vo všetkých troch modelových radách iPhone pripravovaných na rok 2019 používať kvalitnejšie displeje OLED. S odkazom na svoje zdroje to napísal juhokórejský denník  Electronic Times. Japan Display patrí k popredným dodávateľom LCD pre telefóny iPhone a v technológii OLED za svojimi rivalmi zaostáva. Hlavným konkurentom je LG Display. Hromadnú výrobu panelov z organických diód emitujúcich svetlo (OLED) sa Japan Display chystá spustiť až v roku 2019. Firma hľadá teraz hľadá nových investorov, ktorí by výrobnú linku financovali. Spoločnosť vznikla v roku 2012 zlúčením príslušných častí firiem Hitachi, Toshiba a Sony. (ČTK)

Phishing na sociálnych sieťach
Začiatkom tohto roka zabránili anti-phishingové technológie spoločnosti Kaspersky Lab viac než 3,7 milióna pokusom navštíviť podvodné verzie stránok sociálnych sietí. Až 60 % z nich pritom tvorili falošné stránky populárnej siete Facebook. Tieto, ako aj ďalšie zistenia spracované v správe Spam a phishing v prvom štvrťroku 2018 len dokazujú, že kyberzločinci robia všetko preto, aby získali osobné údaje používateľov. Phishing na sociálnych sieťach je formou počítačovej kriminality, ktorá zahŕňa krádež osobných údajov z účtu sociálnej siete obete. Podvodník vytvorí kópiu webovej stránky sociálnej siete a pokúša sa na ňu nalákať nič netušiace obete a prinútiť ich, aby zdieľali svoje osobné údaje, ako meno, heslo, číslo kreditnej karty, PIN kód a ďalšie.  Kybernetickí zločinci neustále hľadajú nové metódy na zasiahnutie používateľov, preto je dôležité poznať podvodné techniky. Najnovším trendom sú spamové emaily súvisiace s GDPR (Európske nariadenie o všeobecnej ochrane údajov). V tejto súvislosti sa napr. vyskytli ponuky platených webových seminárov na objasnenie nových právnych predpisov alebo výzvy na inštaláciu špeciálneho softvéru, ktorý poskytne prístup k online zdrojom na zabezpečenie súladu s novými pravidlami. (TASR)

Toshiba dokončila predaj čipovej divízie
Japonský elektrotechnický koncern Toshiba dokončil predaj svojej čipovej divízie konzorciu vedenému americkým investičným fondom Bain Capital za 18 miliárd dolárov (cca 15,4 miliardy €) Kč). Toshiba tak získala peniaze na pokrytie finančných strát spôsobených bankrotom americkej jadrovej divízie Westinghouse. (ČTK)

Microsoft kupuje vývojársku firmu GitHub
Za cenu 7,5 miliardy USD  (cca 6,41 miliardy €) kupuje Microsoft súkromnú firmu GitHub, ktorá sa špecializuje na vývoj softwaru. GitHub prevádzkuje platformu, ktorá umožňuje vývojárom zdieľať navzájom kódy, a označuje sa za jednotku vo svojom obore. Kódovaciu platformu využíva viac ako 28 miliónov vývojárov. Transakcia by mala byť dokončená ešte tento rok. (ČTK)

Sharp kupuje od Toshiby divíziu osobných počítačov
Sharp kúpi divíziu osobných počítačov koncernu Toshiba za 4 miliardy JPY (cca 31,14 milióna eur). To je ďalší dôkaz zotavenia Sharpu pod kontrolou Foxconnu. Pre Sharp je to návrat k výrobe PC, s ktorou skončil pred 8 rokmi. Sharp bol kedysi veľkým dodávateľom high-endových televízií a displejov pre smartfóny. Firma však nedokázala konkurovať ázijským rivalom a pred dvomi rokmi ju kúpil taiwanský Foxconn. (TASR)

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie