31.5.2018 10:00 | Macho

Ukladanie tukov v tele nezvaľujte na "zlé gény". Problém je inde

Zdroj: iStockphoto
Vedci z Londýnskej univerzity preukázali, že sa obézni ľudia nemôžu vyhovárať na gény. Porovnávaním dvojčiat totiž zistili, že gény majú vplyv na ukladanie tukov v tele len z 17,9 percenta.

Naopak kvalita stravy (čo jeme a pijeme) ovplyvňuje metabolizmus tukov v črevách a jeho ukladanie do podkožia a brucha až z 67,7 percenta. To ale znamená, že väčšina ľudí môže dosiahnuť normálnu postavu zmenou stravy. „Tento vzrušujúci výskum medzi dvojičkami dokazuje, aký význam majú látky, ktoré produkujú naše baktérie v črevách v reakcii na konzumovanú stravu, pre naše zdravie a hmotnosť. To, že teraz vieme, že je to celé riadené hlavne stravou, a nie našimi génmi, je úžasná správa a otvára sa tým ďalšia možnosť ako využiť stravu ako liek,“ tvrdí autor profesor Tim Spector z Londýnskej univerzity.

„Táto štúdia veľmi urýchlila naše chápanie medzihry medzi tým, čo jeme, spôsobom, ako je to spracované v črevách, a rozvojom tukových zásob v tele, ale aj úlohy imunity a zápalov,“ tvrdí doktorka Cristina Menniová. Jej tím navyše preukázal, že to, či je strava škodlivá a spôsobuje ukladanie tukov v tele, sa dá ľahko určiť analýzou stolice.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie