30.5.2018 16:00 | Military

RPG-43: Granát, pred ktorým sa triasli aj tanky

Zdroj: wikia.com
Vo svojej rodnej reči bol Ručnaja Protivotankovaja Granata sovietsky protitankový granát z 2. svetovej vojny. K jednotkám Červenej armády sa dostal v roku 1943, kedy nahradil starší model RPG-40.

V prvých dňoch operácie Barbarossa boli zbraňami ZSSR len protitankové pušky, protitankové delá  a ručné granáty RPG-40 . Tie boli primerané proti starším nemeckým tankom, ako sú Panzer I a Panzer II, ale v priebehu vojny sa zistilo, že sú takmer neúčinné voči ťažkým Panterom a Tigrom.

Vysoko výbušný granát RPG-43 mal valcovitý tvar a na konci mal drevenú rukoväť. Vážil 1,247 kg, z toho hmotnosť trhaviny bola 612 gramov. Pri hádzaní granátu došlo k rozvinutiu páskovej tkaniny, ktorá stabilizovala let a zvýšila šancu na úspech. Rozsah granátu bol obmedzený tým, ako ďaleko sa mohol hádzať. Vojak sa však väčšinou musel priblížiť do nebezpečnej vzdialenosti a riskoval zásah od sprievodnej pechoty, alebo iného tanku protivníka. Napriek veľkému riziku bol hlavnou protitankovou zbraňou sovietske pechoty 2. svetovej vojny. Za optimálnych okolností si dokázal poradiť s pancierom do 95 mm.

RPG-43 sa ďalej vyrábal aj po roku 1945. Hojne sa využíval v rôznych vojnových konfliktoch, napr. v arabsko-izraelskej vojne, Šesťdňovej vojne či Agfanistane. Napriek tomu, že je už zastaraný, stále sa môže vyskytovať v mnohých krajinách tretieho sveta, a to najmä vďaka spoľahlivosti a nízkym výrobným nákladom.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie