28.5.2018 10:15 | Macho

Máte strach zo zubára? Robíte zle sami sebe, lebo ...

Zdroj: iStockphoto
Pre niekoho môže byť návšteva zubára nočná mora z ktorej sa mu klepú kolená už týždeň vopred, zato druhý si pokojne sadne do kresla, otvorí ústa a nechá si tam robiť dentistické zázraky.

Talianski vedci ale počas experimetálneho výskumu preukázali, že zubári cítia stres a strach svojich pacientov a má to na ich výkony nepriaznivý vplyv. Z telesného pachu dokážu vycítiť zvýšenú hladinu kortizolu v krvi a táto informácia vnímaná čuchom vyvolá nervozitu v ich mozgu, ktorý potom robí viac chýb.

Odborníci z Terstu sledovali pri práci študentov zubnej medicíny, ktorí vykonávali opravné práce na chrupe figurín. Tieto figuríny pritom obliekli do tričiek. Niektoré pochádzali od ľudí, ktorí sa v nich spotili kvôli silnému stresu či strachu, iné pochádzali od ľudí prežívajúcich pokojné a mierumilovné chvíle. Študenti, ktorí pracovali na figurínach v tričku s potom vystresovaných ľudí, robili viac chýb. „Tieto objavy sú prvými dôkazmi na celom svete, že chemické signály skryté v našom pote môžu prezradiť naše skrývané emócie a ovplyvniť správanie ľudí okolo nás,“ tvrdí doktorka Valentina Parmová. Podľa autorky je teda jasné, že pach strachu a úzkosti náš mozog dobre registruje a reaguje na neho.


Reakcia našej redakcie: Bojíte sa zubára a bolesti? Máme tip ako to lepšie zvládnuť. Ak má váš zubár peknú sestričku, tak si so zatvorenými očami predstavujte, že vám tie zuby opravuje ona ... a nahá.

Čítajte ďalej
VIDEO