26.5.2018 06:00 | Šport

Šport a fajčenie k sebe nejdú. To platí hlavne pre ...

Zdroj: iStockphoto
A medzi vrcholovými atlétmi sa nájdu fajčiari, ale okrom toho, že im fajčenie poškodzuje dýchaciu sústavu, pôsobí zhubne aj na cievy a dokonca aj svaly. Tvrdí to tím vedcov z Kalifornie, Brazílie a Japonska.

Fajčiari majú totiž kvôli zhoršenému cievnemu zásobovaniu slabšie svaly. A tie sú menej výkonné, čo  sa môže odraziť na športovom výsledku. Z experimentálneho výskumu spomínaného tímu vyplýva, že fajčenie zhoršuje rast kapilárnych ciev vo svaloch a tým aj ich zásobenie kyslíkom a živinami. Dôsledkom toho  sú svaly slabšie a menej výkonné. Pritom zo štúdie vyplýva, že najviac sú postihnuté svaly dolných končatín a najhoršie na fajčenie doplácajú bežci, plavci či futbalisti.

 „Je maximálne dôležité, aby sme ľuďom ukázali, že fajčenie tabaku má škodlivé účinky na celé telo vrátane veľkých svalových skupín, ktoré potrebujeme pre každodenný život,“ uviedla doktorka Ellen Breenová z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Pritom činnosť veľkých svalových skupín súvisí  aj so zdravím mozgu. Z nedávnych výskumov vyplynulo, že posilňovaním veľkých svalov tela sa zväčšuje  hmota šedej mozgové kôry.

Čítajte ďalej