25.5.2018 14:00 | Macho

Prečo je užitočné víkendové vyspávanie?

Zdroj: iStockphoto
Švédski vedci zistili, že dospelí do 65 rokov, ktorí sedem dní v týždni spia menej ako päť hodín denne, majú o 65 percent vyššiu mieru úmrtnosti v porovnaní s jedincami, ktorí si doprajú šesť alebo sedem hodín spánku.

Dobrou správou ale podľa nich je, že toto riziko súvisiace s nedostatkom spánku počas pracovných dní sa dá vyvážiť víkendovým vyspávaním. "Dĺžka spánku je pre dĺžku života dôležitá," povedal britskému denníku The Guardian vedúci výskumu Torbjörn Aakerstedt.

Štúdia vedcov zo Štokholmskej univerzity a štokholmského Karolínskeho inštitútu je výskum založený na údajoch  38.000 ľudí, ktorí sa v roku 1997 zúčastnili prieskumu týkajúceho sa ich životného štýlu a zdravotného stavu. Osud účastníkov výskumu potom vedci sledovali nasledujúcich 13 rokov s pomocou  národného registra, do ktorého úrady zaznamenávajú úmrtie obyvateľov. Súvislosť medzi dĺžkou spánku a úmrtnosťou doteraz vedci podľa Aakerstedta skúmali iba z hľadiska pracovného týždňa. "Ja som sa ale domnieval, že keby zahrnuli víkendy alebo spánok počas dňa, výsledky by mohli byť trochu iné," vysvetlil Aakerstedt.

Vedci podľa neho v novej štúdii počítali aj s takými faktormi, ako je pohlavie, index telesnej hmotnosti (BMI), fyzická aktivita, práca na zmeny alebo údaj, či skúmané osoby fajčili. Výskum zároveň ukázal, že osoby, ktoré sedem dní v týždni spia osem hodín denne a viac, majú o 25 percent vyššiu mieru úmrtnosti ako tie, ktoré spánku venujú šesť až sedem hodín. Podľa Aakerstedta je možné, že nedostatok spánku má na ľudský organizmus negatívny vplyv, zatiaľ čo permanentne dlhý spánok môže byť známkou skrytých zdravotných problémov.

Reakcia našej redakcie: Chlapi, dajte tento článok prečítať aj svojej polovičke, ktorá určite nechápe víkendové ráno bez budíka, alebo náš poobedňajší šlofík. My nie sme lenivci, nám ide o život! :)

Čítajte ďalej