25.5.2018 10:00 | Technika

Český odborník je o krok bližšie k batérii budúcnosti

Prototyp mincovej batérie na princípe lithium-síra.
Prototyp mincovej batérie na princípe lithium-síra.
Zdroj: Igor Šefr / vutbr.cz
Výskumník Tomáš Kazda z Vysokého učení technického v Brne (VUT) požiadal o európsky patent pre technológiu zlepšujúcu vlastnosti batérií na princípe líthium-síra. Práve v tomto type akumulátorov vidí budúcnosť, využitie má jeho vynález nájsť napríklad v elektromobiloch a smartfónoch.

Kazdovi sa podľa VUT podarilo preukázať, že lithium-sírne batérie dosahujú vyššiu kapacitu ako dnes bežne používané lithium-iontové, pričom vďaka špeciálnej úprave elektród môže byť počet nabíjacích cyklov porovnateľný s dnes používanými akumulátormi. Nová technológia sľubuje vyššiu kapacitu akumulátorov, nižšiu hmotnosť a ekologickú šetrnosť. "Keď si zoberiem napríklad kapacitu dnešných batérií používaných v elektromobiloch Tesla, tak pokiaľ by som použil technológiu lithium-sírnej batérie a zachoval terajšiu kapacitu, tak by sa podarilo zmenšiť hmotnosť batérie na približne 120 kilogramom, oproti terajším približne 550 kilogramom," uviedol Kazda. "Alebo keby som ponechal terajšiu hmotnosť batérie, ale opäť zmenil technológiu na lithium-sírnu, mohla by sa zvýšiť dojazdová vzdialenosť elektromobilu pri využití 60 percent potenciálu tejto technológie až na 1250 kilometrov," doplnil Kazda.

Podľa súčasných odhadov by nová technológia mohla byť dostupná na trhu do desiatich rokov, aj keď najprv asi nájde uplatnenie hlavne v armáde a špeciálnych aplikáciach ako sú drony alebo high-tech elektromobily. Lithium-sírne akumulátory sa dajú využiť aj pre inteligentné telefóny, elektrobicykle a v ďalších oblastiach elektroniky. "S touto batériou by  už mohla prejsť na elektrický pohon aj vybraná vrtuľová letecká doprava, pretože tento typ technológie by umožnil napríklad regionálne lety menších dopravných lietadiel," naznačil Kazda.

Lithium-sírne akumulátory nevyužívajú kovy ako kobalt, nikel alebo kadmium, takže ich výroba by bola menej závislá na ťažbe. Síra je často odpadným produktom množstva výrobných procesov. Aj keď spočiatku môže byť cena nového typu akumulátorov vyššia, pretože sa bude vyrábať v menších sériach, v budúcnosti odborníci z VUT očakávajú, že výrobné náklady týchto batérií budú výrazne nižšie ako dnešné náklady na výrobu lithium-iontových. Základný výskum na VUT skončil podanou žiadosťou o európsky patent a výrobou prototypu mincovej batérie. Pre ďalší vývoj teraz český odborník hľadá investora, ktorý by pomohol preniesť technológiu do ďalšej fázy vývoja a testovania, a potom aj do výroby.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj